Turnieju odbędzie się 20 kwietnia 2013 r. a otwarcie nastąpi o godz. 8:30, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane są do 13 kwietnia , w wyjątkowych sytuacjach w dniu Turnieju pod warunkiem posiadania przez zawodnika własnego sprzętu ( szachownicy).
Zgłoszenia można dokonać listownie : Marian Frąk, Prezes Klubu Szachowego, ul. Powstania Warszawskiego 14, 26-500 Szydłowiec. Telefonicznie: 608-494-049, 609-770-198.
Bądź drogą poczty e-mail: wieża.szydlowiec@wp.pl. W zgłoszeniu należy podać swoje
personalia, posiadaną kategorię szachową lub jej brak.
Zakończenie turnieju , oraz wręczenie nagród nastąpi 21 kwietnia 2013 r. , ok. godz. 16:30 w/w miejscu. Dla zwycięzców turnieju przewidziane są puchary oraz nagrody rzeczowe.
organizatorami Turnieju są: Powiat Szydłowiecki oraz Stowarzyszenie Klub Szachowy „Wieża". Turniej organizowany jest głównie dla szachistów z terenów „Ziemi Odrowążów”. Celem Konkursu jest także prezentacja poprzez sport szachowy piękna terenu „Ziemi Odrowążów”. Organzatorzy chcą popularyzować sport szachowy i tworzyć szachistom możliwości uzyskania lub podwyższenia kat. szachowej.
W kwietniu rocznice masowej egzekucji polskich oficerów w lesie katyńskim, w tym dniu wspominamy także 3 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Zginęła w niej załoga samolotu i cała polska delegacja, która w raz z Parą Prezydencką udawała się na obchody 70 rocznicy do Katynia. W Szydłowcu 10 kwietnia, odbędzie się uroczystość patriotyczna upamiętniającą 73 rocznicę tej zbrodni.
Organizatorzy Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Dyrekcja, nauczyciele
i uczniowie PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w obchodach.
Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 10:00 w Parku Niepodległości.
W I części programu przewidziano: przemówienia oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym zbrodnie na polskich oficerach-KATYŃ-1940.
Następnie dalsza część uroczystości odbywać się będzie w PSP Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie pod kierownictwem Pani Grażyny Olesińskiej uczniowie klasy IV a wykonają montaż słowno-muzyczny pt.”Katyńskie Dęby już szumią”.
24 marca na Rynku Wielkim w Szydłowcu, miał miejsce XI Kiermasz Wielkanocny. Patronowali tej imprezie wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek Mazowsza Adam Struzik i ordynariusz radomski ks. biskup Henryk Tomasik.
Rozpoczęcie kiermaszu obyło się o godz. 9: 00 i pomimo mroźnej pogody wystawcy chętnie i sprawnie rozstawili swoje stoiska. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji; można było zakupić swojskie wyroby wędliniarskie, smaczny chleb, palmy wielkanocne, dekoracje świąteczne, pisanki.
Kiermasz Wielkanocny w Niedzielę Palmową, to już tradycja w naszym mieście. O godz. 11.50 na Rynku Wielkim odbył się, obrzęd poświęcenia palm i procesja do kościoła z figurą Pana Jezusa na osiołku. O godz. 12 w farze św. Zygmunta, odprawiono uroczystą Mszę Świętą z udziałem chóru „Gaudium Canti”.
Na scenie przed Ratuszem wystąpiły zespoły ludowe: Zespół „Rodziny z Korzyc”, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, „Zespół z Chustek”, „Broniowianki” z Broniowa, „Niezapominajki” ze Zbijowa, „Ostałki” z Ostałówka i „Gasawianki” z Gąsaw Rządowych. Wśród publiczności zgromadzonej na Rynku rozegrał sie plebiscyt na „Najpiękniejsza Palmę Kiermaszu”. Wyłoniono dwa miejsca: I- Zespół „Zdziechowianki”, II Siostra Małgorzata Rojek.
Choć aura zimowa na dworze, to przecież Wielkanoc już za tydzień. Mimo dużych ilości śniegu, 24 marca o godz. 9: 00 na szydłowieckim rynku rozpocznie się 11 Kiermasz Wielkanocny. Odbywa się on corocznie, w Niedziele Palmową. O godz. 11.50 na Rynku Wielkim odbędzie się, więc tradycyjny obrzęd poświęcenia palm i procesja do kościoła z figurą Pana Jezusa na osiołku. W o godz. 12 w farze św. Zygmunta, odprawiona będzie uroczysta suma.
Na kiermaszu swoje stoiska organizują artyści ludowi, rzeźbiarze, malarze. Wystawcy biorący udział w kiermaszu pochodzą z trenów powiatu szydłowieckiego, jak również z terenów całej Polski. Na scenie występują zespoły ludowe, odbywają się konkursy na najpiękniejszą palmę oraz najsmaczniejszy mazurek wielkanocny.
Pytanie tylko czy pogoda nie zepsuje nam tegorocznego Kiermaszu? Czy zima przyniesie nam kolejne mroźne niespodzianki? Niestety według prognoz pogody prawdopodobnie tak. Sobota i niedziela mają być bardzo mrożne, jak na tę porę roku.
Stare przysłowie głosi „W marcu, jak w garncu”. W końcu nic nie powstrzyma topnienia śniegu i nadejścia wiosny, na którą z niecierpliwościa czekamy.
Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Justyna Jezierska zapowiada, że trwają przygotowania do kiemaszu, wszystko odbędzie się zgodnie z programem. Jak do tej pory zgłosiło się ponad 70 wystawców i każdy z nich potwierdza przybycie.
Przez te wszystkie lata bywało różnie: padało, wiało, ale świeciło także słońce. Najważniejsze jest, aby zapanowała świąteczna atmosfera, a kolorowe dekoracje i przepyszne wypieki sprawią, że poczujemy ciepło wiosny.
Od 18 marca funkcjonuje, nowe, przyjazne czytelnikom miejsce na mapie kulturalnej Szydłowca i Mazowsza. Centrum Multimedialno – Biblioteczne w Szydłowcu, wchodzące w struktury Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu, prowadzi działalność bibliotekarską, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.
Do Centrum, na ulicy Kolejowej przeniesiona została Biblioteka Publiczna, która dotychczas mieściła się w Szydłowieckim Zamku. Przeniesiono księgozbiory liczące około 40 tysięcy woluminów. W bibliotecznych zasobach są także cenne dzieła o dużej wartości i unikatowym charakterze.
W nowej siedzibie czytelnicy do swej dyspozycji mają: wypożyczalnię, czytelnie popularną i naukową oraz nowoczesną salę komputerową.
W planach jest również pracowania biblioteczna dla dzieci do lat sześciu, z meblami i zabawkami edukacyjnymi dla tej grupy wiekowej. Najmłodsi, po zrealizowaniu tych planów, będą mogli w tej sali, spędzać interesująco czas pobytu w Centrum Mulitimedialno-Bibliotecznym.
W dniu 12 marca 2012r. o godz. 10: 00 w Powiatowym Urzedzie Pracy w Szydłowcu odbyła się konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. To już 90 lat funkcjonowania tych służb w Polsce.
Organizatorami tej konferencji byli: Powiat Szydłowiecki, Wojewódzki Urzad Pracy w Warszawie, Powiatowy Urzad Pracy w Szydłowcu. Podczas konferencji podpisano umowy o współpracy pomiędzy Klastrem ”Centralnego Okregu Przemysłowego”, a Powiatem Szydłowieckim. Ze strony Starostwa Powiatowego dokumenty podpisywał starosta Włodzimierz Górlicki, natomiast ze strony Klastra COP: Jan Banaszek, wiceprezes Zarządu oraz Jacek Kopyra członek zarządu.
Co to jest Klaster COP? Klaster to wielopłaszczyznowe porozumienie producentów ze wszystkimi środowiskami, które mogą pomóc wytworzyć nowoczesny produkt. To znaczy jak najtaniej, jak najlepszy z narzuconymi nowymi normami ekologiczności i przede wszystkim potrzebny rynkowi. Klastry stwarzają płaszczyznę współdziałania wszystkich środowisk pomagających producentowi wykonać produkt konkurencyjny dla rynku, a tym samym miejsca pracy.Pytanie czy jest szansa, że taka integracja przedsiębiorców poszczególnych branż okaże się na tyle efektywna, aby lokalny rynek mógł oferować nowe miejsca pracy.
Czy połączenie środowisk nauki, samorządu i podmiotów gospodarczych niesie za sobą korzyści dla mieszkańców? Czy pozostaje tylko nadzieja, że takie próby ożywiania lokalnego rynku przyniosą chociaż drobne sukcesy, które dadzą mniejszą lub większą satysfakcję?
Na konferencji poruszano także takie tematy jak: rola i zadania PUP na lokalnym Rynku, prognozy makroekonomiczne w Polsce i na tym tle na Mazowsze oraz sprawy dotyczące gospodarki Polski i województwa Mazowieckiego.
W dniu 8 marca w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się reportaż na temat bezrobocia w powiecie Szydłowiec. To temat, o którym w ostatnim czasie, mieszkańcy miasta i samorządowcy mówią bardzo często. Władze Gminy i Powiatu mówią nam przede wszystkim o statystykach, liczbach, a może już wreszcie nadszedł czas by zacząć te statystyki chociaż próbować zmienić.
Autorka Mira Suchodolska zabiera nas na wycieczke po realiach życia mieszkańców Szydłowca. Widzi i opisuje Szydłowiec, jako „ prawdziwą: bezradną biedę i bogatą siłę dzielnych ludzi”. Szczególną uwagę zwraca na to iż bezrobocie według statystyk wynosi tu 38% ale na jedną głowę przypadaja dwa samochody.
Reporterka spacerując po mieście dowiaduje się od mieszkańców praktycznie wszystkiego. Widzi, że czesto jest to bezrobocie fikcyjne. Widzie realia, sposób myślenia
a czasem nawet kombinowania mieszkańców- „będę pracować, ale na czarno”.- Jestem bezrobotny, moja żona inwalidka, mamy troje dzieci- mówi. Tłumaczy, że jeśli połączy te wszystkie zasiłki i dodatki, jakie dostaje, a które straci, jeśli podejmie oficjalnie pracę to mu się to nie opłaci. Część mieszkańców, inteligentnych wykształconych ludzi powyjeżdżało do większych miast albo za granicę, gdyż jedyną najczestsza formą zatrudnienia w naszym mieści są staże i prace interwencyjne.