Tagi: , ,

Arcybiskup Depo odwiedził swoje miasto

Wieczorem 4 marca w szydłowieckiej świątyni farnej św. Zygmunta za zmarłego przed 42 laty swego ojca śp. Kazimierza Depo, mszę świętą celebrował ks. abp Wacław Depo. Była to pierwsza msza święta odprawiona w rodzinnej parafii, przez Metropolitę Częstochowskiego, po objęciu 2 lutego pasterskich rządów nad archidiecezją częstochowską.

Arcybiskup Depo przyjechał jak sam powiedział - aby się modlić za swego zmarłego u progu jego młodości ojca i powrócić do źródeł życia i miłości, które tutaj w Szydłowcu otrzymał za pośrednictwem rodziców.

W homilii ks. abp Depo nawiązał do tragicznej w skutkach katastrofy kolejowej, zadając retoryczne pytanie: Czy człowiek znajdzie po za Bogiem sens życia i śmierci. Odwracanie się od Boga, od krzyża prowadzi do tego, że zostajemy sami w obliczu dramatów i tragedii. My mamy zaś przejść z Chrystusem przez śmierć do Zmartwychwstania Bóg w osobie Jezusa Chrystusa nie tylko był człowiekiem, umarł, Zmartwychwstał, ale stał się prosty jak chleb. Eucharystia w znaku, której pozostał z nami aż do skończenia świata, to pokarm na życie wieczne.


"Gorzkie Żale" w farze św. Zygmunta

W farze św. Zygmunta w Szydłowcu, w każdą niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.30 śpiewane jest nabożeństwo Gorzkich Żali, połączone z adoracją Najświętszego Sakarmanetu. Tekst tego wielkopostnego nabożeństwa z orginalnym staropolskim brzmieniem, jest dobrą kanwą do medytacji i modlitwy z cierpiącym Chrystusem. W naszej światyni po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, wierni moga oddać pobożną cześć relikwiom krzyża świętego i św. Zygmunta Króla i Męczennika, patrona szydłowieckiej fary i parafii.

Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pochodząceono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni.

Gorzkie Żale rozpoczynają się Zachętą (lub inaczej Pobudką), później następuje wzbudzenie Intencji. Następnie odmawia się Hymn i dwie pieśni: Lament duszy nad cierpiącym Jezusem Rozmowa duszy z Matką Bolesną Na koniec śpiewa się 3 razy: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!" Nabożeństwo Gorzkich Żali dzieli się na trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część. Zachęta rozpoczynająca każdą z części jest taka sama.