Tagi: , ,

Arcybiskup Depo odwiedził swoje miasto

Wieczorem 4 marca w szydłowieckiej świątyni farnej św. Zygmunta za zmarłego przed 42 laty swego ojca śp. Kazimierza Depo, mszę świętą celebrował ks. abp Wacław Depo. Była to pierwsza msza święta odprawiona w rodzinnej parafii, przez Metropolitę Częstochowskiego, po objęciu 2 lutego pasterskich rządów nad archidiecezją częstochowską.

Arcybiskup Depo przyjechał jak sam powiedział - aby się modlić za swego zmarłego u progu jego młodości ojca i powrócić do źródeł życia i miłości, które tutaj w Szydłowcu otrzymał za pośrednictwem rodziców.

W homilii ks. abp Depo nawiązał do tragicznej w skutkach katastrofy kolejowej, zadając retoryczne pytanie: Czy człowiek znajdzie po za Bogiem sens życia i śmierci. Odwracanie się od Boga, od krzyża prowadzi do tego, że zostajemy sami w obliczu dramatów i tragedii. My mamy zaś przejść z Chrystusem przez śmierć do Zmartwychwstania Bóg w osobie Jezusa Chrystusa nie tylko był człowiekiem, umarł, Zmartwychwstał, ale stał się prosty jak chleb. Eucharystia w znaku, której pozostał z nami aż do skończenia świata, to pokarm na życie wieczne.

Ksiądz proboszcz Adam Radzimirski witając naszego rodaka, podkreślił, że dziś w Radomiu na uroczystościach, przekazał zaproszenie dla Księdza Arcybiskupa do odprawienia w dogodnym czasie, mszy prymicyjnej arcybiskupiej, w rodzinnej parafii św. Zygmunta Tymczasem dziś ks. abp Wacław zrobił nam wszystkim niespodziankę i przybył do Szydłowca aby modlić się z nami, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

Na zakończenie Eucharystii abp Depo, odniósł się pośrednio, do wypowiedzi premiera Tuska, jakoby kapłani byli „świętymi krowami” i nie płacili podatków i pomówił: „kapłani i biskupi płaca podatki”. Jedynie składki misjonarzy pracujących po za granicami Polski, i będących jej swoistymi "ambasadorami" opłacane są z Funduszu Kościelnego, będącego rekompensatą za mienie kościelne zagrabione przez komunistów.

Podziękował także celebrującemu z księdzem Arcybiskupem mszę święta ojcu Longinowi Bekielowi za wieloletnią modlitwę na Jasnej Górze, zapewniając, że teraz będą modlić się tam razem i do tej modlitwy przed jasnogórskim obrazem Matki Bożej zapraszają jak najwięcej rodaków z Szydłowca.

Metropolita częstochowski abp Depo przewodniczył 4 marca, w Radomiu uroczystościom związanym ze świętym Kazimierzem, patronem diecezji i miasta Radomia.


Dodaj Komentarz