112 to europejski numer alarmowy, pod który można bezpłatnie zadzwonić z każdego kraju Unii Europejskiej, z telefonu stacjonarnego lub komórkowego.
Wyobraźmy sobie, że podczas pobytu w innym kraju UE mamy wypadek lub jesteśmy jego świadkami. Czy wiedzielibyśmy, pod jaki numer alarmowy trzeba zadzwonić? Ponieważ Europejczycy coraz częściej podróżują służbowo lub rekreacyjnie, miliony ludzi mogą stanąć przed takim problemem. Na szczęście nie musimy szukać i zapamiętywać różnych numerów alarmowych działających w tym kraju UE, w którym właśnie przebywamy. Wystarczy zapamiętać numer 112!
Numer 112 nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, lecz w większości krajów działa niezależnie od tych numerów. Dania, Finlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja, Malta i Rumunia zdecydowały, że numer 112 będzie głównym krajowym numerem alarmowym.
Wakacje to czas zabawy i wypoczynku dzieci i młodzieży na koloniach, obozach, wczasach rodzinnych. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Każdego roku Państwowa Straż Pożarna w Szydłowcu aktywnie uczestniczy często przy współpracy z innymi służbami w akcjach „Bezpieczne Wakacje”.
Przygotowaniom do wakacji i samym wakacjom często towarzyszą różne festyny i imprezy organizowane w miastach, na osiedlach czy w gminach, podczas których Straż Pożarna prowadzi akcje edukacyjne, pokazy ratownictwa i prezentacje sprzętu. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą udzielają praktycznych porad m.in. z zakresu pierwszej pomocy i wypoczynku nad wodą, w lesie, na wsi czy w mieście. Informują o potencjalnych zagrożeniach pożarowych spowodowanych często nieostrożnością i nieuwagą oraz uczą zasad bezpiecznego zachowania się. Dzieci i młodzież wypoczywająca
w miesiącach letnich na terenie powiatu szydłowieckiego ma możliwość zwiedzenia lokalnej jednostki straży pożarnej, gdzie również jest zapoznawana z tymi zasadami.
Akcje „Bezpieczne wakacje” i jej pochodne są ważnym elementem
w działalności szydłowieckich strażaków ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa powszechnego, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, na terenie naszego powiatu i województwa.
Wystarczyło kilka słonecznych dni, aby na terenie powiatu szydłowieckiego rozpoczął się „gorący okres”. Jest to okres, kiedy strażacy z terenu naszego powiatu interweniują najczęściej. Wypalanie traw i pozostałości roślinnych choć pozornie naturalne, wręcz tradycyjne powoduje szereg niebezpiecznych a także tragicznych zdarzeń.
Mimo wielu zagrożeń utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą w różnych jej siedliskach: na łąkach, w przydrożnych rowach, wypalanie zarośli, trzcinowisk na wysychających stawach, torfowiskach, uschniętych chwastów i resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach. Podpalacze pytani, dlaczego to robią, odpowiadają z reguły: "Palimy chwasty, aby nie rozsiewały się ich nasiona". Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż jest to błędne myślenie. Często bywa tak, że to właśnie chwasty - takie jak perz - dzięki głęboko ukrytym w glebie kłączom, są odporne na krótkotrwałe pożary powstające przy wypalaniu traw.
Wypalanie traw jest szkodliwe, niedozwolone i bardzo niebezpieczne a mimo tego co roku setki nierozważnych i bezmyślnych osób (rolników, działkowców, dozorców etc) właśnie w ten sposób "oczyszcza" swoje pola, łąki i trawniki, co stanowi genezę powstania niniejszego programu.