Co z tą Polską

Głównym tematem medialnym ostatnich dni stało się określenie przez lidera opozycji działań Ruchu Autonomii Śląska i prezentowanej przezeń śląskości jako ukrytej formy odwoływania się do opcji niemieckiej. Budzi to nieprzebierające w słowach ataki mediów kształtujących opinie publiczną.

Wyraźnie widać że naród, dla tych środowisk jest czymś co jakoś przekracza akceptowane reguły umowy społecznej. Naród bowiem to w istocie zbiorowość, mająca podobnie jak rodzina zakorzenienie w prawie naturalnym. W tym sensie poprzedza pomyślane instytucje umowne, prawne, choćby tak potrzebne i wysoko zorganizowane jak państwa.

Państwo w swej naturze, jest bardzo wartościowym dobrem wspólnym. My Polacy w naszej historii, płaciliśmy bardzo wielką cenę za jego brak. Własne państwo, daje narodowi możliwości rozwoju i pielęgnowania jego tożsamości.


Znają się na pożarnictwie

Kilka dni temu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do eliminacji przystąpiło 31 uczestników – zwycięzców eliminacji gminnych w trzech kategoriach wiekowych (szkoły: podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne). Zawodnicy mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań z dziedziny ochrony przeciwpożarowej. Nad prawidłowością przebiegu eliminacji czuwała komisja w składzie: przewodniczący Aleksy Sasin, sekretarz Bartłomiej Wilczyński oraz członek komisji Cezary Wanat. Po dokonaniu oceny prac pisemnych oceniający ogłosili wyniki:

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc była następująca:

I grupa (szkoły podstawowe): 1. Bartosz Kaszuba - PSP Nr 1 w Szydłowcu
2. Michał Mosiołek - PSP w Budkach
3. Albert Rojek - PSP w Mirowie.