Z zastępcą prokuratora generalnego o szydłowieckiej prokuraturze

Delegacja samorządowców powiatu i gminy Szydłowiec 28 marca została przyjęta przez Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego pana prokuratora Marka Jamrogowicza. Celem wizyty naszych samorządowców była kwestia analiz w zakresie utworzenia funkcjonowania w Szydłowcu Prokuratury. Ma to szczególne znaczenie świetle prac i analiz zmierzających do ograniczenia liczby małych prokuratur, głównie w związku z konieczna optymalizacji kosztów.

Powiat szydłowiecki reprezentowali starosta Włodzimierz Górlicki i przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski. Przedstawicielem szydłowieckiego samorządu miejskiego był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Jakubowski.

W ciągu godzinnej rozmowy prokurator Marek Jamrogowicz przedstawił swoja ocenę sytuacji. Decyzja dotyczącą prokuratur rejonowych, specjalny Zespół ma wypracować do końca kwietnia 2011 roku. Przewidywany czas wejścia w życie nowych rozwiązań to styczeń 2012 roku.

Samorządowcy przedstawiali możliwe działania władz powiatu i miasta w zakresie udostępnienia funkcjonującemu w Szydłowcu Ośrodkowi Zamiejscowemu Prokuratury Rejonowej w Przysusze , (przyszłej Prokuraturze Rejonowej w Szydłowcu) większej powierzchni lokalowej, uwzględniającej zwiększone jej potrzeby.

W następnej zaś kolejności zarządu nad zajmowanym budynkiem przy ulicy Kościuszki a będącemu obecnie w Zarządzie Straży Pożarnej.

Wiceprzewodniczący Leszek Jakubowski, w imieniu burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego zadeklarował remont placu i przekazanie jego części na potrzeby parkingu dla prokuratury oraz pomoc w zwolnieniu garażu zajmowanego w tym budynku przez OSP. Będzie on na przyszłe potrzeby biurowe Prokuratury wyremontowany z pomoca samorządu powiatowego.

Spotkanie w Prokuraturze Generalnej daje nadzieje na pozytywna opinię Komisji w Prokuratury Generalnej dla szydłowieckiej Prokuratury Rejonowej. Z pewnościa bardzo ważne jest w tym zakresie wywiązanie się z poczynionych przez samorządowców deklaracji.

Warto dodać że w sprawie utworzenia w Szydłowcu Prokuratury Rejonowej Starosta i Przewodniczący Rady Powiatu złożyli 10 lutego wniosek do Prokuratora Generalnego, zaś 4 kwietnia do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, który na wniosek Prokuratora Generalnego ustanawia właściwe szczeble prokuratur. Wniosek do prokuratury generalnej złożyli (1 lutego) także samorządowcy z gmin powiatu szydłowieckiego i gminy Wierzbica. Należy mieć nadzieję że te starania przyniosą oczekiwane rezultaty.


Komentarze

SkR8 April 2011, 20:18 # 1

Dom na Skale rzetelniejszy od Urzędu Miejskiego. UM na swej stronie pisze tylko o wiceprzewodniczącym Leszku Jakubowskim reprezentującym gmine a o reszcie już nie. Gdzie ta współpraca? Bo jakoś jej nie widzę kiedy już na poziomie informowania grabi się tylko do siebie. Tutaj przynajmniej wiadomo ze zabiega nie tylko gmina. Dziwna ta jakaś "konkurencja".


do przedmówcy8 April 2011, 21:37 # 2

cytat ze strony UM "Argumenty przedstawicieli samorządu gminnego oraz samorządu powiatowego okazały się na tyle silne, że rozważana jest decyzja o stworzeniu Rejonowego Oddziału Prokuratury w Szydłowcu." Morał: Czytajmy ze zrozumieniem :D


SkR11 April 2011, 18:11 # 3

I tak nie wiadomo kto to są ci „przedstawiciele samorządu powiatowego” bo się ich nie wymienia z imienia i nazwiska. Morał: piszmy zrozumiale. Przedstawicielem samorządu powiatowego na tym spotkaniu mógł być każdy nawet radny Ziółkowski.


Marek11 April 2011, 21:34 # 4

Jeśli będzie decyzja Komisji na tak dla Prokuratury Rejonowej w Szydłowcu, mam nadzieję będziemy wspólnie z tego faktu zadowoleni.

Nieoficjalnie docierają inforamcje o reorganizacji Urzędów Skarbowych. Nasz Urząd kiedyś został podzielony i częściowo przeniesiony do Przysuchy. Teraz jest dwa US w Szydłowcu i w Przysusze. Czyżby miał zostać znów jeden? A jęli tak to gdzie?. Po Nowym Roku może zacząć się temat Sądu.,. i tak nasze państwo zwija się z tak zwanego terenu. Deficyt budżetowy trzeba ściąć do w 2012 roku do 3 procent, gdy był już blisko 10%.


Dodaj Komentarz