Krogulcza-Kowala-Jastrząb. Pierwszy Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych
Pierwszy Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Styczniowych z Krogulczej Mokrej koło Orońska wyruszył 22 maja z spod dębu Czwartak w Krogulczy Mokrej, w powiecie szydłowieckim. W I Rajdzie na trasie: Krogulcza Mokra -Kowala Stępocina –Jastrząb, uczestniczyło łącznie 130 rowerzystów. Siedemdziesięciu wyruszyło z Krogulczy, pozostali dołączali na przystankach w Kowali i Woli Lipienieckiej.

Przy zabytkowym, pamiętającym powstańców styczniowych Dębie, uczestników powitał Henryk Nosowski, wójt Gminy Orońsko. O powstańczej historii tej ziemi opowiadał z żarem regionalista Stefan Stanik. Uczestnicy mieli do pokonania 26 kilometrów. Zaraz po starcie przejechali obok Mogiły i Pomnika Powstańców. Pomnik w Krogulczy Mokrej powstał w 1920 roku, staraniem 8 Pułku Legionów. Upamiętnia żołnierzy powstańczych poległych w walce i zmarłych z ran po Bitwie pod Kowalą.
Pierwszy przystanek na trasie był w Kowali, przy mogile i pomniku upamiętniającym zwycięską Bitwę z wojskami rosyjskim, która miała miejsce 21 sierpnia 1863 roku. Uczestników Rajdu powitał zastępca wójta Gminy Kowala, Dariusz Bulski. Był jeszcze jeden przystanek w Woli Lipienickiej i następnie zakończenie rajdu, przy Zalewie w Jastrzębiu koło Szydłowca. Tutaj odbyło się oficjalne powitanie uczestników Rajdu oraz gości Imprezy. Powitał ich gospodarz gminy wójt Andrzej Bracha. Na jego zaproszenie licznie przybyli samorządowcy z terenu powiatu szydłowieckiego z burmistrzem Arturem Ludwem oraz przedstawiciele Gmin: Kowala i Skarżysko-Kościelne. Był także przedstawiciel zespołu pełnomocnika MON ds. społecznych inicjatyw probronnych ppłk. Sławomir Gąsior i Komendant Związku Strzeleckiego starszy insp. ZS Roman Burek.
Nad zalewem od godzin popołudniowych aż do późnego wieczoru odbywał się piknik rodzinny. W programie znalazły się: pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników WOPR z Radomia, turniej wiedzy o Powstaniu Styczniowym (wygrał go Remigiusz Ciok z Wałasnowa), koncert zespołu Doba Czadu ze Skarżyska-Kamiennej, wyścigi kajakowe, turniej strzelecki i pokazy elementów wyposażenia, i wyszkolenia strzeleckiego oraz pokazy geofizyczne oraz zawody strażackie w przeciąganiu liny. Przy stoiskach zorganizowanych przez Gminy i inne organizacje można było skosztować miejscowych specjałów, wojskowej grochówki, zobaczyć wyroby rękodzieła, obrazy, wydawnictwa, akcesoria militarne. W ten sposób promowały się wspomniane gminy, Powiat Szydłowiecki, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna i Związek Strzelecki, który jest znany w regonie z organizacji Centralnych Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych: Szydłowiec – Mirzec – Wąchock, i Marszu Szlakiem Hubala, czy innych przedsięwzięć patriotycznych, a także kształtowania postaw proobronnych młodzieży i dorosłych.
Inicjator Rajdu Szlakiem Powstańców prezes Sylwester Różycki, ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, miał powody do zadowolenia. Impreza była bardzo udana i dopisali uczestnicy. Współorganizowali ją także: Stowarzyszenie Pryzmat z Jastrzębia i Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Rajd odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego.
Notka historyczna. Krogulcza, Kowala i Jastrząb to miejscowości, mające swój epizod powstańczy. Te dwie pierwsze miejscowości połączyła Bitwa pod Kowalą, w której powstańczymi siłami dowodził Ćwiek Teodor Cieszkowski oraz Władysław Eminowicz. Jastrząb z kolei był bazą wyjściową, z której 22 stycznia 1863 na Szydłowiec wyruszył oddział dowodzony przez kpt. Augusta Jasińskiego, który wziął udział w ataku powstańców dowodzonych przez płk. Mariana Langiewicza, na wojska rosyjskie stacjonujące w Szydłowcu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij
Chcesz być informowany o najnowszych artykułach? Zasubskrybuj ten serwis
Lubisz szelest papieru? Wydrukuj ten artykuł
Artykuł wyświetlono 2430 razy
Dodaj Komentarz