Jasełka w "Sienkiewiczu"
Za kilka dni Boże Narodzenie. Zanim jednak szkolne korytarze szydlowieckiego Liceum opustoszały i odjechał ostatni autobus, uczniowie klasy I B i I D pod opieką wychowawców Marka Marcinkowskiego i Jerzego Wiernickiego pokazali nauczycielom i kolegom tradycyjne przedstawienie jasełkowe.
Przedstawienie jasełkowe, pięknie przygotowane przez uczniów klasy IB i ID oraz nauczycieli Marka Marcinkowskiego i Jerzego Wiernickiego, przypomniało zgromadzonym historię narodzin Chrystusa w betlejemskiej stajence i znaczenie tego wydarzenia dla całego świata. Dzieciątko Jezus przyszli przywitać nie tylko aniołowie, między witającymi byli bezdomni, młodzież, hotelarze, sportowcy i przedstawiciele innych zawodów. Nie zabrakło także darów od trzech mędrców.
Na zakończenie zespół złożony z gitarzysty, w którego wcielił się wychowawca klasy I B Marek Marcinkowski i dwóch wokalistów Agaty Rojek (IB) i Michała Tyki (ID) zaśpiewał piosenkę świąteczną grupy Skaldowie pt. "Złota Jerozolima i biedne Betlejem". Tegoroczny spektakl zrobił olbrzymie wrażenie na zgromadzonych w świetlicy szkolnej nauczycielach i uczniach. Autor tekstu bardzo umiejętnie połączył tradycję ze współczesnością, dając widzom moc emocji. Wykonawcy znakomicie wczuli się w swoje role, a obecni na nim nauczyciele i uczniowie nagrodzili je gromkimi brawami. Młodzi aktorzy podkreślają, że gra na szkolnej scenie to spora satysfakcja i poważne wyzwanie.
Po jasełkach, wicedyrektor Marzena Janowska, podziękowała wszystkim za pomoc w organizacji całego przedstawienia, w szczególności nauczycielom M. Marcinkowskiemu i J. Wiernickiemu, którzy przygotowali młodzież i kierowali całym przedsięwzięciem. Młodzieży biorącej udział w przedstawieniu należą się słowa uznania i podziękowania, wszystkim zaś czytającym te słowa życzymy miłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Według tradycji Kościoła katolickiego pierwsze inscenizacje jasełkowe wystawił w XII wieku św. Franciszek z Asyżu. Sceniczna forma opisuje najważniejsze wydarzenia związane z narodzinami Jezusa i losami Świętej Rodziny. Tematyka misterium obejmuje kilka wątków, włączając zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, poszukiwanie miejsca dla przyjścia na świat Syna Bożego Maryi i Józefa, wątek pasterzy, pojawienie się anioła z zapowiedzią cudownych wydarzeń, narodziny Jezusa w stajence oraz hołd pasterzy i pokłon Trzech Króli. Ta tradycja jest kultywowana od średniowiecza aż po czasy współczesne, w których to przybiera różne formy.
Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij
Chcesz być informowany o najnowszych artykułach? Zasubskrybuj ten serwis
Lubisz szelest papieru? Wydrukuj ten artykuł
Dodaj Komentarz