Czy szydłowiecki Samodzielny Zespół Zakładów Opieki Zdrowtnej będzie mógł ratować życie i zdrowie mieszkańców powiatu?
Podczas trzeciej już Sesji Rady Powiatu, 30 grudnia 2010r, którą podjęto 6 uchwał. Pozornie najmniej ważna, w istocie zaś bardzo istotna była 6 uchwała dotyczyła stanowiska Rady Powiatu w kwestii programu pt „Organizacja Systemu Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim w latach 2011 – 2014”. W ramach tego programu znosi się obecne mniejsze rejony działania zespołów ratownictwa medycznego, w tym rejon szydłowiecki obsługiwany przez karetki szydłowieckiego SPZZOZ, a tworzy duże rejony, w tym rejon radomski operacyjnego działania zespołów ratownictwa medycznego. Na terenie nowego dużego rejonu mieszka około 700 tysięcy ludzi, których w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będzie obsługiwało od 1 lipca 2011 roku 24 ratownicze zespoły medyczne.

W Szydłowcu przewidziano stacjonowanie jednej karetki reanimacyjnej, i jednej wypadkowej w Chlewiskach. Obecnie szydłowiecki SP ZZOZ obsługuje także Wierzbice, gdzie stacjonuje jedna karteka. Szkopuł w tym że oferty do NFZ składać mogą tylko podmioty takie jak samorządy, zespoły opieki zdrowotnej bądź osoby fizyczne, które będą miały wystarczający tabor do obsługi całego rejonu. Obecnie żaden podmiot działający na tym terenie nie posiada potrzebnych do obsługi całego rejonu 24 karetek.
Tworzenie zaś konsorcjów Zakładów Opieki Zdrowotnej do obsługi danego rejonu nie ma sensu, bowiem NFZ nie przyjmie tego typu ofert, uważając je za prawnie niedozwolone.
Usługi takie będzie mógł świadczyć jednak duży, działający na rynku polskim zagraniczny operator, bowiem posiada odpowiednie środki do ratownictwa medycznego, eliminując z rynku podmioty samorządowe. Oznacza to sprywatyzowanie z nazwy państwowego ratownictwa medycznego. W szydłowieckim SP ZZOZ oznaczać to będzie zwolnienia dyspozytorek i obsad karetek pogotowia. Taka perspektywa to także straty dla powiatu, który zaangażował środki finansowe w zakup nowoczesnych karetek w ramach programu norweskiego, a obecnie jest w trakcie procedury przetargowej na budowę nowego pogotowia na ul. Staszica. W planie było utworzenie tam bazy dla stacjonowania zespołów ratowniczych.
Radę Powiatu biorąc powyższe pod uwagę negatywnie oceniła przygotowany prze wojewodę mazowieckiego i jego służby projekt: Organizacja Systemu Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim w latach 2011 – 2014”, przynoszącego m.in. likwidację rejonu operacyjnego nr 36 w Szydłowcu, a stworzenie nowego obejmującego swym zasięgiem teren powiatów: radomskiego, kozienickiego, lipskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego oraz Radom.
Stanowisko Rady Powiatu w Szydłowcu wpisuje się w podobne działania sąsiednich powiatów, co mam nadzieję pomoże Zarządowi Powiatu, w negocjacjach w sprawie kształtu organizacyjnego funkcjonowania po 30 czerwca br., ratownictwa medycznego w naszym powiecie.
Radni przyjęli także uchwały dotyczące: ustalenia zasad zwrotu kosztów podróży służbowych dla radnych Rady Powiatu w Szydłowcu, delegowania radnych do Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W skład komisji weszli radny Marek Sokołowski i radny Marek Sadownik. Uchwałę o przyjęciu do realizacji planu pracy i kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Szydłowcu, uchwałę w sprawie zmian w uchwale budżetowej na rok 2010 radnych, uchwałą dotycząca zmian planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2010rok. Ostatnia przyjęta uchwała dotyczyła zajęcia stanowiska odnośnie projektu pn. „Organizacja Systemu Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim w latach 2011 – 2014”. Rada Powiatu w Szydłowcu negatywnie oceniła ww. projekt, który zakłada m.in. likwidację rejonu operacyjnego 36 w Szydłowcu. Rada Powiatu w Szydłowcu uważa, że bardziej trafnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie dotychczasowych rejonów operacyjnych, gdzie przyjęty wcześniej system, sprawdza się w praktyce i dobrze funkcjonuje. Na zakończenie Sesji Rady Powiatu Wiceprzewodniczący Rady Jan Gula przedstawił informację z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Zespół w Radomiu, w której pozytywnie zaopiniowano przedłożone przez Zarząd Powiatu Szydłowieckiego projekty uchwały budżetowej na rok 2011 oraz uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Sesję Rady Powiatu prowadził Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski.
U Z A S A D N I E N I E U C H W A Ł Y
Wojewoda Mazowiecki na spotkaniu w Warszawie w dniu 13 grudnia br. przedstawił projekt „Organizacji Systemu Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckim w latach 2011 - 2014", który ma obowiązywać od dnia l lipca 2011 roku.
Projekt zakłada m. in. likwidację rejonu operacyjnego 36 w Szydłowcu oraz stworzenie nowego rejonu operacyjnego obejmującego swym zasięgiem teren powiatów: radomskiego, kozienickiego, lipskiego szydłowieckiego, zwoleńskiego oraz Miasto Radom.
Ponadto dopuszcza możliwość przystąpienia do konkursu ofert podmiotom prywatnych, co jest sprzeczne zarówno z nazwą jak i ideą ustawy: Państwowe Ratownictwo Medyczne i budzi liczne kontrowersje dotyczące celu proponowanych zmian. Karetki specjalistyczne oraz wypadkowe powinny znajdować się pod nadzorem Państwa, gdyż tak jak Straż Pożarna i Policja są wartością strategiczną. Likwidacja rejonu operacyjnego w Szydłowcu i włączenie go do jednego, z centrum w Radomiu, to – w naszej ocenie – rozwiązanie niewłaściwe z następujących powodów:
• Dotychczasowy dysponent zespołów ratownictwa medycznego - SPZZOZ w Szydłowcu oraz Powiat Szydłowiecki stracą bezpośredni dostęp i wpływ na funkcjonowanie tak istotnego instrumentu opieki zdrowotnej, jakim jest ratownictwo medyczne w swoim rejonie.
• Wraz z likwidacją rejonu operacyjnego może przestać istnieć Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szydłowcu, bowiem SP ZZOZ w Szydłowcu samodzielnie nie ma praktycznie żadnych możliwości, przystąpić do konkursu ofert na świadczenie usług w nowo utworzonym rejonie operacyjnym. Powodem jest brak środków na zakup niezbędnej liczby karetek pogotowia. Konsekwencją zamknięcia stacji pogotowia ratunkowego będą także grupowe zwolnienia z pracy i konieczność wypłacania wysokich odpraw oraz brak możliwości zagospodarowania posiadanych zasobów (karetki) . Nie ma żadnych gwarancji, że tracących zatrudnienie pracowników SPZZOZ w Szydłowcu z Podstacją w Wierzbicy przejmie nowy dysponent. Samochody sanitarne dostosowane do potrzeb ratownictwa medycznego, mogą być wykorzystywane tylko zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.
• Można mieć poważne wątpliwości, czy koncentracja w jednym rejonie operacyjnym rzeczywiście usprawni funkcjonowanie ratownictwa medycznego. Bazując na dotychczasowych obserwacjach i zdobytych doświadczeniach, istnieją uzasadnione podstawy by sądzić, że zmiany spowodują wydłużenie czasu oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. Wiąże się z tym również kwestia przyjęcia administracyjnego wskaźnika: jedna karetka na ok. 33 tyś. mieszkańców zarówno w miastach, jak i na wsi, bez uwzględnienia specyfiki tych obszarów. O ile w ośrodkach miejskich tworzących skoncentrowane skupiska ludności, jest on uzasadniony, o tyle zastosowanie takiego samego przelicznika w stosunku do wsi, gdzie dominuje rozproszona zabudowa mieszkalna, dyskryminuje te obszary, bo w istocie wydłuża czas dojazdu do chorego. Wyrównać szansę w odniesieniu do obszarów wiejskich należałoby poprzez określenie dla nich statystycznie mniejszej liczby mieszkańców przypadających na jedną karetkę. Dotychczasowy rejon operacyjny 36 o powierzchni 543,07 km2 zamieszkuje ok. 51.000 mieszkańców, z czego wynika, że gęstość zaludnienia na 1 km2 wynosi ok. 94 osób i jest o ponad 10 % niższa niż w subregionie radomskim oraz ponad 20% niższa od gęstości zaludnienia województwa mazowieckiego.
Mając na względzie powyższe argumenty uważamy, że bardziej trafnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie dotychczasowych rejonów operacyjnych. Przyjęcie takiej koncepcji pozwoliłoby na uchronienie przed niepożądanymi konsekwencjami zmian systemu, który naszym zdaniem, obecnie sprawdza się w praktyce i dobrze funkcjonuje.
Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij
Chcesz być informowany o najnowszych artykułach? Zasubskrybuj ten serwis
Lubisz szelest papieru? Wydrukuj ten artykuł
Dodaj Komentarz