W niecodziennej scenerii bloków szydłowieckiego piaskowca, w niedzielne popołudnie w Śmiłowie kiladziesiąt osób słuchało muzyki na instrumenty perkusyjne, a wśród nich aranżacji na marimbę. Dźwięki tego instrumentu o bardzo dużych możliwościach barwowych i dynamicznych, chyba po raz pierwszy zabrzmiały w naszym rejonie, a już na pewno po raz pierwszy w scenerii kopalni szydłowieckiego piaskowca.
Wszystko to zaś za sprawą Marka Sztarka i Towarzystwa Aktywnych Kulturalnie "Projektoriat" realizujących projekt, wsparty przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
W śmiłowskim kamieniołomie na instrumentach perkusyjnych, w tym tak niecodziennych dla nas, jak wspomniana marimba, czy wibrofon zagrali: Ilona Drozd, Piotr Sawiński i Maria Kępisty z Akademii Sztuki w Szczecinie.
Wykonali oni utwory inspirowane między innymi muzyką afrykańską, południowoamerykańską znanych kompozytorów i wirtuozów marimby takich jak Japonka Keiko Abe. Oraz utwory Neya Rosauro, Marka Forda. W partiach solowych pięknie zaprezentowała się Ilona Drozd.
Muzycy zgrali także utwory inspirowane muzyką klasyczną; bluesa for Gilbert i inne standardy muzyki światowej, w aranżacjach na marimbę i instrumenty perkusyjne. Było i coś na bis, co niektórzy porwali się wtedy do tańca. Jednym słowem muzyka była porywająca, pogoda dopisała, publiczność może zbyt tłumnie nie przybyła, ale ci, którzy mogli a nie przyszli mają, czego żałować.
Licealiści z klasy trzeciej „ochrona granicy państwowej z Zespołu Szkół imienia KOP w Szydłowcu, dziś rano wyjechali z parkingu przy Komendzie Powiatowej Policji w Szydłowcu, na specjalistyczny obóz szkoleniowy do Kętrzyna. Szkolenie organizuje funkcjonujące w tym mieście Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Z którym Szkoła podpisała porozumienie o współpracy.
Opiekę na młodzieżą sprawują nauczyciele: Jolanta Kubik i Beata Sokołowska.
Uczniowie z KOP-u będą w Kętrzynie do 7 września, w tym czasie wezmą udział w szkoleniu, zwiedzą także kilka atrakcyjnych mieśc na Mazurach oraz zobaczą odcinek granicy z Federacją Rosyjską biegnący przez Puszczę Romnicką. Środek transportu na dojazd i czas obozu zapewnił Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w Warszawie.
Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie jest jednym z trzech ośrodków funkcjonujących w Straży Granicznej przygotowujących wysoko wykwalifikowane kadry funkcjonariuszy do ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej. CSSG im Żołnierzy KOP w Kętrzynie realizuje w sposób profesjonalny przygotowanie funkcjonariuszy do ochrony granic Rzeczpospolitej Polskiej . Do podstawowych zadań Centrum należy między innymi:
przygotowanie przyszłych podoficerów, chorążych i oficerów dla potrzeb jednostek organizacyjnych SG, prowadzenie różnorodnych szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SG, udzielanie pomocy szkoleniowej jednostkom organizacyjnym SG, organizowanie konferencji, seminariów i sympozjów, prowadzenie szkoleń dla służb granicznych innych państw wykonujących zadania na rzecz ochrony granic, porządku i bezpieczeństwa publicznego, prowadzenie działalności badawczej i wydawniczej na potrzeby własne i jednostek organizacyjnych SG.
Gminne dożynki w Jastrzębiu z udziałem wicemarszałka Leszka Ruszczyka i starosty Włodzimierza Górlickiego odbyły się dzisiaj nad jastrzębskim zalewem. Najpierw jednak w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, w czasie mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. proboszcza Zbigniewa Tuchowskiego, dziękowano Bogu za plony i trud rolnika.
Po przejściu korowodu dożynkowego nad jastrzębski zalew. Wójt Zofia Kosno w swym wystąpieniu podziękowała za ofiarnę pracę rolnikom i przedsiębiorcom, „za smak chleba pieczonego z polskiego zboża”. Wyróżniającym się rolnikom, pszczelarzom i działkowcom wręczono dyplomy i drobne upominki. Dyplomami nagrodzono także laureatów wiedzy o Gminie Jastrząb. Wręczono także odznaki Zasłużony dla Gminy Jastrząb. Oficjalni goście zostali zaproszeni przez panią Wójt zostali na obiad w Zespole Szkół im Tadeusza Kościuszki.
Mieszkańców zaś poczęstowano chlebem ze smalcem i kapuśniakiem. Dla wszystkich zagrała Orkiestra Dęta z Suchedniowa, zespoły ludowe z Gminy Jastrząb. Zespoły muzyczne „One Way”, Pirania, D-Bomb i TSK. Dożynki zakończyła zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni przed godziną 21.
Organizatorami imprezy promującej Jastrząb, był miejscowy Urząd Gminy, Bibloteka Gminna, Lokalna Grupa działania „Na Piaskowcu” i Stowarzyszenie „Rozwój i Integracja Gminy Jastrząb”.
XIV Święto Chleba rozpoczęła Eucharystia, odprawiona w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił rektor radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks prałat dr Jarosław Wojtkun.
Po mszy świętej na scenie zagrała kapela „Radomskie Muzykanty. Następnie dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek-Nowak powitała oficjalnych gości, wśród nich senatora Wojciecha Skurkiewicza, posłankę Marzenę Wróbel, wicemarszałka samorządu mazowieckiego Leszka Ruszczyka, prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka, członka Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Antoniego Odzimka, prezesa Stowarzyszenia Piekarzy Polskich Leszka Gajdę i prezesa Izby Rzemiosła w Radomiu Jana Jaworskiego. Głownym punktem tej części uroczystości było wręczenie najwyższego odznaczenia Rzemiosła „Szabli Kilińskiego” piekarzowi radomskiemu Waldemarowi Stojakowi.
Po części oficjalnej w radomskim skansenie królowało pieczywo i regionalne wyroby rzemieślniczych zakładów. Prezentowano wieńce dożynkowe, obrzędy rolnicze, śpiewały liczne zespoły ludowe, a na końcu rozgrzała wszystkich zabawa na deskach i tańce z przytupem. Wystąpiły zespoły i kapele ludowe, między innymi Zespół Pieśni i Tańca "Gilowianka” z Gilowic, zespół "Balkan Sevdah” i Kompania Zbójnicka, kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, i kapela Jana Gacy.