Tagi: , ,

Wspomnieli w modlitwie zamęczonego w 1976 roku, ks. Romana Kotlarza

W niedzielę 29 lipca w farze św. Zygmunta w Szydłowcu, w czasie sumy polecano Bogu duszę ś.p. księdza Romana Kotlarza, który był jedną ze śmiertelnych ofiar radomskiego Czerwca. Ks. Roman Kotlarz proboszcz podradomskiej parafii Pelagów 25 czerwca 1976 roku, przez przypadek znalazł się wśród demonstrantów, później także w czasie mszy św. publicznie modlił się w intencji robotników. I właśnie dlatego był nachodzony i brutalnie bity przez funkcjonariuszy SB, co było najprawdopodobniej przyczyną jego przedwczesnej śmierci. Mocno i obrazowo gehennę tego kapłana przedstawił w wygłoszonym w czasie mszy świętej kazaniu ks. infułat Józef Wójcik, który sam był represjonowany w czasach PRL-u.

Ksiądz Roman Kotlarz

Roman Kotlarz, ks., ur. 17 X 1928 w Koniemłotach k. Staszowa, zm. 18 VIII 1976 w szpitalu w Krychnowicach k. Radomia. Ukończył Seminarium Duchownego w Sandomierzu (1954), święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Jana Kantego Lorka.


Drugi dzień Jagody w Sadku

Sobotnie popołudnie 21 lipca na placu sołeckim w Sadku było jagodowe, sportowe, muzyczne i taneczne. Imprezę rozpoczął konkurs na ciasto jagodowe, placki, bułeczki i pierogi z jagodami. W jury zasiedli samorządowi i kościelni dostojnicy: ks. proboszcz Zenon Ociesa i przewodnicząca miejskiej rady Krystyna Bednarczyk i ekspert mistrz cukiernictwa Henryka Adamczyk. Uczestników święta Jagody odwiedził burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.

W przerwach między kolejnymi konkursami występowały zespoły ludowe. Kategorie konkursowe były przeróżne od biegu pań na 60 m w wysokich na 7 cm obcasach, przez kategorie taneczne, po wyciskanie ciężarów i przeciągnie liny w czteroosobowych zespołach. Z blisko pół godzinnym koncertem na ludowo wystąpił miejscowy Zespół ludowy „Komusie”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Zabawy dla dzieci prowadziła nauczycielka z miejscowej Szkoły Podstawowej Ewelina Wiśniewska-Kurek. Konkursy sportowe prowadzili panowie Stefan Łękawski i Jarosław Ruzik. Konferansjerkę Marek Grosicki. Całość dopełniały stragany odpustowe i piwne stoliki, gdzie w większości panowie chętnie raczyli się złocistym chmielowym napojem. Sponsorami imprezy był sołectwo Sadek, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Starostwo Powiatowe w Szydłowcu, Henryka Adamczyk, Marek i Piotr Sokołowscy, Henryk Mosiołek, Tomasz Rut, Marek Grosicki.