Wkrótce w Szydłowcu, kolejne zamkowe spotkania teatralne

Szydłowieckie Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na kolejne bo już XVIII Zamkowe Spotkania Teatralne "O Laur Złotego Gargulca". Ten Ogólnopolski Przegląd Teatrów, odbędzie się w SCK Zamek 18-19-20 maja. Do tegorocznych Spotkań zakwalifikowanych jest 8 teatrów dziecięcych i 12 młodzieżowych. Wystąpią między innymi teatry z Krosna, Piotrkowa Trybunalskiego, Warszawy, Kielc, Radomia, Białegostoku, Święcicy, Ostrowca Świętokrzyskiego.

Gościem tegorocznych Gargulców, będzie Teatr Prawdziwy z Bielawy ze spektaklem plenerowym pt. "Wędrowcy", który wystawiony zostanie na zakończenie Spotkań 20 maja o godz. 20.00 na dziedzińcu zamkowym.

Spotkania jak co roku organizowane są i finansowane przez SCK-Zamek przy wsparciu finansowym Burmistrza Szydłowca i Starosty Szydłowieckiego. W ramach Spotkań odbędą się też warsztaty teatralne dla uczestników Spotkań prowadzone przez Jurorów - 19 i 20 maja.


Finalista z Zespołu Szkół im. KOP

Mateusz Walczak, uczeń klasy III Technikum Elektronicznego z Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu został Finalistą XII Konkursu Matematycznego „EUKLIDES”. 8 lutego 2011r. odbyły się eliminacje szkolne, brała w nich udział młodzież z 81 szkół polskich i z 38 szkół litewskich.

W Radomiu 7 kwietnia zostały przeprowadzone eliminacje rejonowe. Z matematycznymi łamigłowkami zmagało się 185 uczniów z Polski i 144 z Litwy. Do zawodów centralnych zakwalifikowało się 31 uczniów z Polski i 10 z Wilna Uzyskali oni tym samym tytuł „Finalisty Konkursu”. Jednym z finalistów jest Mateusz Walczak, uczeń prowadzony przez nauczycielkę matematyki Beatę Sokołowską.

Zawody centralne odbędą się w dniach 2-3 czerwca 2011r. w Zespole Szkół Zawodowych im. KEN w Brzegu Dolnym. 10-12 uczniów, którzy uzyskają w finale największą liczbę punktów otrzymają tytuł Laureata Konkursu.


OJCZYZNA. Homilia ks. prałata Waldemara Gałązki w uroczystość NMP Królowej Polski

Królowa Polski. Królowa. To ta, która panuje, kieruje krajem, dba o powierzony jej lud, troszczy się o jego dobro, broni od niebezpieczeństw, przedstawia jego prośby królowi. Polska. Nasza Ojczyzna. To, według słów błogosławionego Jana Pawła, dziedzictwo dane nam przez Boga. To kraj w który zostaliśmy wkorzenieni pokoleniami przodków. To kraj z którego wyrastamy, który od najwcześniejszego dzieciństwa oglądają nasze oczy, wdychają nozdrza, chłoną uszy, zapamiętuje umysł, zatrzymuje serce. To wartości, które, ogarniamy miłością, dla których znosimy wyrzeczenia, poświęcamy czas i wysiłek, oddajemy życie.

Ojczyzna. To nasza Poska ziemia od Bałtyku po szczyty Tatr, od Odry po Bug, a niegdyś nawet po Dniepr. To ziemia uspokajająca skołatane codziennością serca szumem morskich fal i leśnych drzew; porażająca gwałtowną wichurą - przejawem potęgi Boga; radująca błękitem nieba – obrazem Jego łagodności; zachwycająca majestatem gór, wstęgami rzek, zielenią pól; pachnąca żywicznym lasem, życiodajną wonią zbóż i świeżym sianem. Ziemia rodząca zboża i owoce, bogata podziemnymi bogactwami: solą, węglem, żelazem. To ziemia, której grudkę zabierali ze sobą uchodźcy i emigranci, aby ją rzucono ją na ich grób na obczyźnie.

Ojczyzna, to piękno starych miast i wiejskich chat, wzbijających się w niebo wież kościołów, otoczonych parkami dawnych pałaców, pięknych budowli i pospolitych bloków mieszkalnych, również bliskich sercu, bo kryjącch wspomnienia lat wypełnionych małżeńskim i rodzinnym szczęściem, radością dzieciństwa, opowiadaniami dziadków.