X Niedziela Palmowa w Szydłowcu

W Szydłowcu rozpoczął się wielkanocny kiermasz organizowany już dziesiąty raz przez Urząd Miejski w Szydłowcu. Od 2005 roku istotnym elementem uroczystości jest procesja z figurą Chrystusa na osiołku. Figura wykonana w 2005 roku przez twórcę ludowego – Jerzego Krześniaka z Kozienic, na wzór słynej rzeźby " Chrystusa na osiołku palmowym" z 1460 roku. Szydłowiecki Rynek Wielki 1 kwietnia pomimo zimowej aury mamy nadzieję że będzie przez cały dzień pełen życia, regionalnej muzyki i nadziei zapowiadającej wesołe wielkanocne "Alleluja".

O zbliżających się Świętach Zmartwychwstania Pańskiego przypominać będą palmy górujące nad Rynkiem Wielkim oraz stoiska z pisankami i świątecznymi ozdobami. Najważniejszym punktem szydłowieckich uroczystości będzie poświęcenie palm i wspólna modlitwa na Rynku Wielkim oraz procesja do kościoła św. Zygmunta z figurą Chrystusa na osiołku.

X Jubileuszowy Kiermasz Wielkanocny, to wyjątkowa uroczystość łącząca wymiar religijny i tradycje ludowe. To również sposobność dla regionalnych twórców i rękodzielników, aby zaprezentować swoje prace. Na scenie, jak co roku wystąpią lokalni muzycy kultywujący ludową obyczajowość. Odbęda się także konkursy na najładniejszą palmę dużą i palmę tradycyjną oraz najładniejszą pisankę tradycyjną i stylizowaną. Na scenie przed ratuszem wystąpią: „Kumosie” z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Kapela Henryka Siwaka z Chustek, Zespół Śpiewaczy z Chustek, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, "Zaborowianki" z Zaborowia, „Niezapominajki” ze Zbijowa, „Pawłowianki” z Pawłowa i „Załawianki” z Załawy.

Organizatorami X Kiermaszu Wielkanocnego są: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek” oraz MODR w Warszawie - Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu. Honorowy patronat nad X Szydłowieckim Kiermaszem Wielkanocnym objęli: Ordynariusz Radomski Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Przechowywana w Muzeum narodowym w Krakowie figura Chrystusa na osiołku palmowym to wspaniała rzeźba datowana na 1460 r. Jej fundatorem był ówczesny właściciel Szydłowca – Mikołaj Szydłowiecki. Była przeznaczona do kościoła parafialnego. Z czasem przeszła w ręce Radziwiłłów z Nieświeża (spadkobierców Szydłowca), a następnie otrzymał ją w darze ks. Michał Radziwiłł z Nieborowa. Po jego śmierci wdowa przekazała ją w 1904 r. Muzeum Narodowemu w Krakowie, gdzie znajduje się do dziś. Szydłowiecka rzeźba wykonana jest techniką snycerską – należy do najcenniejszych rzeźb europejskich wykonanych tą techniką (w Polsce zachował się jeszcze jeden taki zabytek, lecz późniejszy – w Starym Sączu, w klasztorze PP. Klarysek). Składa się z figury Chrystusa na ośle oraz wózka – platformy , na którym spoczywa. Sama figura składa się z dwóch części: od głowy do bioder i od bioder do nóg. Dolna część łączy się organicznie z korpusem osiołka – wyrzeźbione są z jednego kawałka drewna. Rzeźba jest polichromowana. Wózek wykonany jest z drewna sosnowego, rogi ma wzmocnione żelaznymi klamrami. Żelaznymi obręczami są też wzmocnione umieszczone na bukowych osiach koła wózka. Z przodu i z tyłu platformy znajdują się po dwa żelazne kółka, przez które przeciągano sznury do ciągnięcia wózka. /żródło: http://www.muzeum-radom.pl/ Aleksandra Pajek/


Dodaj Komentarz