Tagi: ,

Wszyscy święci..

Uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień poświęcony rzeszom ludzi, którzy osiągnęli już zbawienie i w polskim obyczaju łączy się z nawiedzeniem cmentarza. Na cmentarz po Sumie przeszli wierni z kapłanami, aby modlić się za zmarłych, szczególnie tych, których prochy spoczywają na parafialnym cmentarzu.

W kazaniu ks. proboszcz Adam Radzimirski przypominał, że świętość, to nie jest stan osiągalny tylko dla nielicznych. Wszyscy zbawieni są święci, to rzesze normalnych ludzi, normalnych boską kulturą życia, miłością okazywaną w codziennych drobnych rzeczach. W dniu Wszystkich Świętych, Kościół czci tych ludzi, którzy osiągnęli już cel egzystencji, zrealizowali najważniejsze powołanie do bycia z Bogiem. Cmentarz to miejsce, w którym doświadczamy wspólnoty z tymi, którzy odeszli. Snujemy refleksję o przemijaniu, kruchości ziemskiego życia. Przypominamy sobie o tajemnicy cierpienia, o bólu rozstania. Dziś to miejsce rozświetłały tysiące świateł z płonących zniczy. Groby zdobiły kwiaty i bogato zdobione wieńce. Wokół nagrobków gromadzili się bliscy, tych co odeszli. Migającymi lampkami udekorowano także prost żołnierskie mogiły poległych w obronie Ojczyzny. Zimny wiatr porywał liście, i roznosił wokoło, a ludzie mijając nagrobki i czytając nazwiska, przeżywali jakiś rodzaj solidarności z tym, którzy doświadczyli, kresu ziemskiej drogi, odeszli do Boga.

Na szydłowieckiej nekropolii znajdują się nagrobki i miejsca pamięci narodowej, które są skarbami kultury materialnej i historii. Ratowanie najcenniejszych zabytków, za cel wzięło sobie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca. Tradycyjnie już 1 listopda na szydłowieckiej nekropolii członkowie Stowarzyszenia i osoby wspierające, kwestują na renowację zabytkowych nagrobków z najstarszej części cmentarza.

Wielu przechodzących wspierało tę akcję datkami. Wśród kwestujących na ten szlachetny byli między innymi: Andrzej Jarzyński, Bolesław Boruszewski, Włodzimierz Górlicki, Marek Sokołowski, którym towarzyszyliśmy z aparatem fotograficznym.


Komentarze

pik10 Nov. 2012, 07:27 # 2

Nastrój zadumy i wspomnień udzielił się redaktorowi. Ale na cmentarzu ( i w większości cmentarzy w Polsce ) już od kilku lat praktycznie nie ma drzew, - a szkoda. Gdzie te porywane przez wiatr liście. Na zdjęciach nie widać żadnego.


Dodaj Komentarz