Tagi: , ,

Uroczystość w farze dedykowana pamięci kaplana i męczennika ks. Romana Kotlarza

Mszą świętą celebrowaną w intencji ks. Romana Kotlarza ( 1928-1976) oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą jego imię, uczczono w Szydłowcu 60 lecie podjęcia przez ks. Romana Kotlarza pracy duszpasterskiej w parafii szydłowieckiej. Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu była pierwsza placówka duszpasterską po przyjęciu przez tego kapłana- męczennika święceń kapłańskich.

Ks. kan. Bogusław Mleczkowski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał wydarzenia radomskiego czerwca 1976 roku. Mówił o tym jak ks. Kotlarz trafił na skutek zastraszanie i pobicia przez „nieznanych sprawców”, trafił do jednego z radomskich szpitali, gdzie zmarł w w niewyjaśnionych okolicznościach.

Kaznodzieja podkreślił że „ Gorzkie dla władzy, były radomskie protesty w czerwcu 1976 roku." Przypominał że pierwszą drogą Kościoła jest człowiek i że to dlatego ks. Roman Kotlarz ze schodów kościoła św. Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników. To się nie spodobało - mówił- ówczesnym komunistycznym władzom, które to nikczemnie planowały, zrealizowały i zacierały ślady zbrodni.

Maksyma zło dobrem zwyciężaj, była drogowskazem życia ks. Romana Kotlarza, który to w planach Bożych ma być świadkiem Chrystusowego Krzyża. Dzisiaj mówił ks. Mleczkowski modlimy się aby był włączony w poczet błogosławionych. Poniósł bowiem śmierć w imię najwyższych wartości, w imię wierności Bogu, Ojczyźnie i Kościołowi.

Po mszy świętej delegację organizatorów, władz miast i powiatu złożyły w kruchcie Kościoła, pod tablicą upamiętniającą Kapłana, wiązanki kwiatów. W imieniu organizatorów pani Teresa Romaszewska podziękowała pocztom sztandarowym, kapłanom i władzom samorządowym oraz wszystkim przybyłym za modlitwę i udział w Uroczystości.


Dodaj Komentarz