Tagi: , ,

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Eucharystia, owoc paschalnej ofiary Jezusa Chrystusa, ciągle obecna jest w Kościele i świecie. Stanowi centrum Kościoła i świata. Szczególną, społeczną cześć Eucharystii, Polacy co roku oddają w procesji Bożego Ciała. Ulicami miast, miasteczek i wiosek, jak Polska długa i szeroka, idą za Najświętszym Sakramentem rzesze ludzi. W Szydłowcu procesja wyruszyła bezpośrednio po przedpołudniowej mszy świętej. Przy czterech ołtarzach zatrzymywano się i aby adorować Jezusa Eucharystycznego i rozważać Ewangelię.

Ołtarze polowe wybudowane były: przy Starostwie Powiatowym na Placu Marii Konopnickiej, przy budynku spółki Impromex na ul. Zamkowej, przy Rondzie Solidarności i przy Rynku Wielkim. Kolejno krótkie homilie wygłosili przy nich kapłani: ks. Norbert Skawiński, ks. Krzysztof Nowosielski, ks. Andrzej Kania i ks. prob. Adam Radzimirski.

Na zakończenie uroczystej procesji ks. kan. A. Radzimirski pobłogosławił obecnych na procesji wiernych i całą parafię Najświętszym Sakramentem. Dzisiaj patrząc na rzesze idące w całej Polsce za Jezusem Eucharystycznym, można jak ów człowiek prosty z Listu św. Pawła do Koryntian powiedzieć: „Prawdziwie Bóg jest między wami” 1 Kor 14,25. Eucharystia uobecnia paschę chrześcijańską, która została spełniona na Krzyżu, ofiarą Chrystusa. W czasie Ostatniej Wieczerzy, Pan Jezus ustanowił Eucharystię, zwiastując proroczo i antycypując, to co wkrótce się stanie: swoją śmierć i zmartwychwstanie.

W szydłowieckiej procesji Bożego Ciała uczestniczyło około 3,5 tysiąca osób. Z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, związana jest tzw oktawa. Po Nabożeństwie do Najświętszego Serca Jezusowego, wierni przez 8 dni, pod uroczystości Bożego Ciała, idą w procesji wokół Kościoła za Najświętszym Sakramentem, aby uczcić dar Bożej Obecności w Sakramencie Ciała i Krwi Pańskiej.

Procesje Bożego Ciała, gromadzą rzesze wiernych, interesują także media, dlatego dla hierarchów Kościoła są okazją do podkreślenia nauczania Kościoła, ważnych kwestiach społecznych. W Krakowie przy czwartym ołtarzu metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, odnosząc się do zagrażających rodzinie i społeczeństwu ideologii, mówił: Niepokoją nas pewne sprawy w życiu społecznym. Przygotowywana jest w polskim parlamencie "niezwykle liberalna" ustawa o metodzie in vitro. Ratyfikowano konwencję o przemocy. - Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję - powiedział kard. S. Dziwisz.


Dodaj Komentarz