Tagi: ,

Św. Błażej - na ból gardła

Raz w roku podczas Eucharystii ma miejsce jeden z ciekawszych obrzędów. W dniu św. Błażeja Kościółw błogosławi gardła. W niektórych stronach Polski 3 lutego, robione są małe świece, zwane "błażejkami", które niesie się do poświęcenia i dotyka nimi gardła. W innych stronach poświęcane są jabłka, dawane do spożycia cierpiącym na ból gardła. Właśnie święcenie jabłek miał miejsce dziś w świątyni parafialnej św. Zygmunta, wraz z modlitwą kapłana o zdrowie gardła i języka oraz właściwe korzystanie z daru mowy, aby wierni umieli używać go na chwałę Bożą i pożytek ludzi. Rytuał modlitwy umacniającej w łasce, na zakończenie mszy świętej o godz. 16 poprowadził ks. Andrzej Kania ( fot.).

Św. Błażej pochodził z bogatej rodziny zamieszkałej w Sebaste, mieście leżącym w Armenii, niedaleko Turcji. Był biskupem w rodzinnym mieście. Umarł śmiercią męczeńską około 316 roku. Kościół wspomina tego męczennika 3 lutego. Tradycja sięgająca wczesnego średniowiecza przekazała pamięć o nim, jako orędowniku i opiekunie wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła

Według podań św. Błązej, miał dużo współczucia dla wszystkich żywych stworzeń. Ponad wszystko pragnął nauczyć się pomagać tym, których kochał – mężczyznom, kobietom, dzieciom i zwierzętom, które nie umiały mówić, i wszystkim istotom, które były chore i cierpiały. W tym celu studiował medycynę, był bardzo mądrym człowiekiem o wielkim, czułym sercu. Wszyscy go kochali, bo czynił wiele dobra ludziom, którzy mieszkali w jego miasteczku, opiekując się ich dziećmi, lecząc bydło i zwierzęta domowe.


Abp Depo do konsekrowanych: nie lękajcie się postawić na Chrystusa

Osoby życia konsekrowanego to szczególne źródła światła w świecie - mówił wczoraj w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego przewodniczył Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak i bp Jan Wątroba, kapłani diecezjalni i zakonni. Na Mszy św. zgromadziły się siostry zakonne i bracia z domów zakonnych w Częstochowie, młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz energetycy, elektrycy i elektronicy obchodzący dzisiaj swoje święto patronalne.

W homilii abp Depo podkreślił, że święto Ofiarowania Pańskiego jest „zadumaniem wobec cudu Wcielenia Syna Bożego”. - Potrzeba wysiłku umysłu i serca, by nie pozostać na powierzchni wydarzenia jakim było ofiarowanie Jezusa w świątyni - podkreślił.

Metropolita częstochowski powiedział, że „oczami serca Maryi, św. Józefa, Anny i Symeona uczymy się zachowywać sprawy Boże w naszym sercu”. – Życie nasze powinno mieć podwójny wymiar ten najbardziej ludzki i Boży - mówił metropolita częstochowski.