Tagi: ,

Noworoczne kolędowanie

W budynku „Starej Poczty” przy ulicy Kościuszki 128A, 5 stycznia z okazji Nowego Roku, na wspólnym kolędowaniu spotkali się przedstawiciele kilku lokalnych środowisk samorządowych.

Mały koncert dla przybyłych gości zaprezentował Zespół muzyczny tworzony przez kilu uczniów Szkół z Szydłowca i Skarżyska: Miłosza Zugaja gitara prowadząca, Bartka Mosiołka wokalistę, Szymona Sokołowskiego gitara rytmiczna i Szymon Walasika perkusja. Wykonano w ciekawej aranżacji między innymi: Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Jaka światłość Nad Betlejem zajaśniała.

Spotkanie było także dobrą okazją do złożenia życzeń, wymiany doświadczeń i omówienia aktualnych problemów miasta i powiatu szydłowieckiego. Współdziałanie szydłowieckich samorządów może przyczynić się do zwiększenia rangi głosu miasta i powiatu w istotnych dla jego rozwoju sprawach jak choćby budowa drogi S7, funkcjonowanie w Szydłowcu Inspektoratu ZUS-u, rozwoju lolalnych incjatyw.


Protest lekarzy weterynarii.

W ostatnim czasie w mediach ogólnopolskich sporo mówiło się o proteście lekarzy prywatnej praktyki weterynaryjnej. Jak do tego protestu miało się funkcjonowanie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szydłowcu? – zapytaliśmy o to powiatowego lekarza weterynarii Bronisława Ucińskiego.

  • Inspekcja Weterynaryjna pracuje w normalnym trybie i wykonuje swoje zadania bez zakłóceń – informował w rozmowie z Domem Na Skale powiatowy lekarz weterynarii Bronisław Uciński. - Przede wszystkim dodam, że Inspekcja nie może strajkować, protestować i jednocześnie przez to paraliżować pracy systemu państwa, ponieważ jest to służba cywilna.

Zapytaliśmy również czym spowodowany jest protest lekarzy prywatnej praktyki weterynaryjnej i czy pokusiłby się o przewidywania rezultatu protestu. W odpowiedzi usłyszeliśmy:

-Jedną z przyczyn jest zmiana cennika za prace lekarzy weterynarii, natomiast inne przyczyny są wymienione w uchwale Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Co do prognoz, jaki będzie wynik protestu już wcześniej wspomniałem, że Inspekcja Weterynaryjna jest służbą cywilną, w związku z czym nie może oceniać pracy rządu, ponieważ nie jest to w jej kompetencji. Lekarze nie podpisali umów z wyznaczenia na dziś i tyle to wszystko co mogę z mojej strony powiedzieć – zakończył B. Uciński.


Tagi: ,

Święto Trzech Króli: dzień wolny od pracy

Dziś Kościół zachodni obchodzi Święto Objawienia Pańskiego – jest to najstarsze święto chrześcijańskie poświęcone Chrystusowi. Święto Epifanii przypomina o światłości, jaka przyszła na świat w Jezusie Chrystusie dla wszystkich ludzi.

Dlatego też w dniu tym w wielu Kościołach wspomina się dzieło misji - chrześcijan, którzy z narażeniem życia i zdrowia niosą Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

Ze świętem Epifanii związane są zwyczaje liturgiczne (święcenie wody, błogosławienie domów, konsekracje dziewic, uroczyste ogłoszenie terminów ruchomych świąt kościelnych jak np. w Turynie i Kolonii), ale również legendy związane z postaciami Trzech Króli (Magów), których – zgodnie z tradycją – relikwie spoczywają w katedrze kolońskiej.