Tagi:                                    

Wybory przed wyborami..

Kadencja rad samorządowych kończy się za dwa miesiące, oznacza to że najdalej za miesiąc premier rządu musi ogłosić termin nowych wyborów, które muszą odbyć się w ciągo 60 dni od daty ( 12 listopada) wygaśnięcia mandatów obecnych rad. Z dużym prawdopodobieństwem wybory odbęda się w listopadzie br., a to oznacza że oficjalna kampania wyboracza już niebawem.

Najbardziej nośną decyzją wyborczą jest w naszych szydłowieckich realiach wybór burmistrza, wybory te mają bowiem status wyborów bezpośrednich. Póki co starosta wybierany jest bowiem przez radę powiatu, czyli są to wybory pośrednie. Najpierw wybierani są radni, tworzący skład nowej rady, a następnie ci radni wybierają starostę i zarząd powiatu.

Trudno więc się dziwić że obecnie tematem wielu rozmów sa potencjalni kandydaci na burmistrza Szydłowca. Wśród nich jest obecny burmistrz Andrzej Jarzyński oraz obecny starosta Włodzimierz Górlicki. Rywalizacja między tymi panami, ma już swoją historię. W pojedynku wyborczym zmierzyli się bowiem już dwa razy. Osiem lat temu zdecydowanie wygrał obecny burmistrz Jarzyński. Cztery lata temu wygrał o włos! Wiele wskazuje że w najbliższych wyborach obecny burmistrz będzie po raz trzeci ubiegał się o wybór na to znaczące stanowisko, które piastuje od 8 lat. Czy bedzie miał kontrkandydata w osobie obecnego starosty! Na to pytanie dziś nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Kandydowanie W. Górlickiego w wyborach na burmistrza można założyć spowodowałoby udzielenie mu poparcia przez takie środowiska polityczne i samorządowe jak PSG, PSL, czy Solidarność. PiS przynajmniej w pierwszej rundzie miałby własnego kandydata (kandydatkę). Kto będzie starostą w wypadku wygranej? Czy w przypadku przegranych wyborów na burmistrza stanowisko starosty będzie na niego czekało w rezerwie jak 4 lata temu? Polityka nawet lokalna wcale nie jest w pełni przewidywalna.

A. Jarzyński z pewnością może liczyć na silne poparcie swego środowiska, czyli Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej, której stopień zorganizowania jest bardzo wysoki. PO z tego co deklarowano w mediach, już udzieliło poparcia obecnemu burmistrzowi. Jarzyński w tej kadencji wiele troski poświęcił terenowi gminy - wsiom, wiele dzieje się także w samym mieście. Ma za sobą 8 letnie doświadczenie. Zdecydowanie najmniej na poparcie może liczyć na Osiedlu Wschód, które sobie zraził konfrontacyjną postawą wobec postulatów mieszkańćów odsunięcia od miasta (i Osiedla) nowoprojektowanej drogi S7.

Do tego tematu będziemy powracać wraz ze zbliżająca się datą ogłoszenia wyborów.


Dodaj Komentarz