Tagi:                                    

Trybunał federalny bierze stronę chrześcijan

Indie: Zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mniejszościom religijnym, a zwłaszcza chrześcijanom, zażądał 5 stycznia od władz stanu Orisa Sąd Najwyższy Indii. W tym wschodnioindyjskim stanie doszło w zeszłym roku do wielotygodniowych ataków hinduistycznych fundamentalistów na chrześcijan. Zaczęły się one po zastrzeleniu 23 sierpnia przez maoistów hinduistycznego zwierzchnika religijnego Lakshmananandy Saraswatiego, odpowiedzialnego za rozpalanie nienawiści do niehindusów. Choć maoiści przyznali się do zabójstwa, fundamentaliści przypisali je chrześcijanom i rozpętali przemoc, w której zginęło kilkudziesięciu chrześcijan. Zniszczono 6 tys. domów i ponad 200 kościołów.

Rozruchy skoncentrowały się w okręgu Kandhamal, gdzie z ok. 100 tys. chrześcijan połowa musiała opuścić własne domy. Stanem Orisa rządzi koalicja hinduistycznych nacjonalistów. Władzom stanowym, jak również policji zarzuca się bierność wobec prześladowań chrześcijan i sprzyjanie ekstremistom.

Federalny sąd najwyższy w Delhi wypowiedział się w związku ze skargą złożoną przez abp. Raphaela Cheenatha z Katak-Bhubaneśwaru, stolicy stanu Orisa. Trybunał nakazał administratorom tego stanu ochronę mniejszości. Stwierdził, że jeśli nie są w stanie jej zapewnić, winni podać się do dymisji. Sędziowie przypomnieli, że władze stanu Orisa zaoferowały chrześcijanom obronę dopiero wtedy, gdy 50 tys. z nich zmuszonych zostało do ucieczki do dżungli. Obozom dla uchodźców zapewniły one zbrojną straż, jednak ostatnio zapowiedziały jej wycofanie. Sąd Najwyższy stanowczo zażądał, by tego nie czyniły. Radio Watykańskie // ro , Delhi , 2009-01-07


Dodaj Komentarz