Tagi: , , , ,

Spotkanie w "Janie Pawle II" z Anną Marią Wesołowską

W dniu 16 kwietnia 2012 r. na zaproszenie dyrektora szkoły Ewy Świercz gościła w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu sędzia Anna Maria Wesołowska. Pani Sędzia spotkała się z uczniami klas V-VI PSP2 i I-II PG1 w Szydłowcu. Podczas spotkania poruszane były sprawy związane z przestępczością młodocianych i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Podawane były również przykłady spraw sądowych z udziałem nastolatków, wyroków, które w nich zapadały oraz ich wpływu na dalsze życie młodego człowieka.

Uczniowie zadawali pytania dotyczące prowadzonego przez Annę Marię Wesołowską programu telewizyjnego, spraw sądowych jakie prowadziła, a także problemów, z jakimi młodzież spotyka się w szkole i poza nią. Po południu pani Sędzia spotkała się z nauczycielami i rodzicami. W oparciu o doświadczenia związane z pracą sędziego uświadomiła dorosłym, że coraz więcej młodych ludzi staje przed sądem, coraz młodsi dokonują kradzieży, sięgają po alkohol i narkotyki, rozpoczynają współżycie seksualne. Podkreśliła, że to od nas - osób dorosłych: rodziców, sąsiadów, nauczycieli i całego społeczeństwa zależy, czy tych młodych na ławie oskarżonych będzie przybywać czy ubywać.

Spotkanie z sędzią Wesołowską było inspiracją dla wszystkich uczestników do wzajemnej wymiany poglądów, zwrócenia uwagi na młodego człowieka i jego problemy, zwiększenia świadomości prawnej w społeczeństwie, by wiele spraw rozwiązywać inaczej, bez wchodzenia w konflikt z prawem.


Dodaj Komentarz