Profesjonalizacja ratownictwa medycznego..
Podczas minionego spotkania w Białobrzegach z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, na które przybyło ponad 100 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu subregionu radomskiego omówiono problematykę bezpieczeństwa w zakresie kompetencji policji, zagadnienia dotyczące budowy dróg a także kwestię nowego systemu ratownictwa medycznego, który będzie obowiązywał od 1 lipca tego roku.

Tę ostatnią kwestię szeroko omówił sam wojewoda J. Kozłowski, argumentując iż wprowadzenie nowego systemu ratownictwa ma doprowadzić do profesjonalizacji ratownictwa medycznego, by zespoły ratownicze były bliżej możliwych zdarzeń i szybciej mogły udzielić pomocy. Maksymalny czas to 8 minut w miastach i 15 minut w terenie pozamiejskim.
– Profesjonalizacja to również skrócenie czasu reakcji na powiadomienie – podkreślał J. Kozłowski. - Jest to silnie powiązane z organizowanymi na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, dwoma wojewódzkimi centrami powiadamiania ratownictwa. Pierwsze powstałoby w Radomiu, w siedzibie komendy Straży Pożarnej. Drugie w Warszawie, w specjalnie budowanym obiekcie, który będzie siedzibą dla wszystkich służb bezpieczeństwa z Warszawy i jej okolic.
– Te dwa wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego będą współpracowały docelowo z pięcioma dyspozytorniami pogotowia ratunkowego. Wszystkie będą wyposażone z pieniędzy publicznych w nowoczesny system pozwalający na lokalizację karetek w czasie rzeczywistym oraz lokalizację dzwoniącego zgłaszającego zdarzenie. System ten będzie kompatybilny z systemami wspomagania dowodzenia straży pożarnej i policji co pozwoli na lepszą koordynację służb ratowniczych z policją i strażą pożarną – wyjaśniał J. Kozłowski.
Ponadto wojewoda poruszył kwestię 5 dyspozytorni wynikających – jak ujął – nie tylko ze wstępnych środków finansowych, ale z kalkulacji.
– Cel ten będzie może najtrudniejszy do zaakceptowania dla starostów powiatowych – podkreślił – ale utworzenie dużych rejonów ratownictwa medycznego znacznie zwiększy ich możliwości finansowe, a w związku z tym zwiększy również możliwości inwestycyjne w kwestii wyposażenia karetek w najnowocześniejsze technologie. Ponadto stworzenie tym podmiotom większych możliwości wpłynie na podnoszenie kwalifikacji ratowników, ponieważ ustawa w tym zakresie bardzo wysoko podnosi poprzeczkę – mówił wojewoda.
– Tutaj oczywiście w wielu miejscach pojawiają się kontrowersje. 6 tyś podpisów w Pionkach w proteście przeciwko przesunięciu jednej z dwóch karetek do Jedlni Letnisko. Przy czym dwie karetki z Pionek i tak obsługiwały Jedlnię Letnisko. Jeżeli będą one równomiernie rozmieszczone, to będą lepiej zabezpieczały mieszkańców i sumarycznie czas średni dojazdu do pacjenta zostanie skrócony, choć na pewno zmniejszy się poziom zabezpieczenia w Pionkach. Powstaje jednak pytanie: czy tak wysoki poziom w Pionkach, najwyższy w woj. mazowieckim jest aż tak potrzebny? Ta sama sytuacja jest w Szydłowcu, gdzie przesunięciu ulegnie zespół ratownictwa do Chlewisk, czyli w połowie drogi do Przysuchy. Podniesie się poziom zabezpieczenia przeciętny na obszarze powiatu, ale zmniejszy być może w samym Szydłowcu. Również ta sama sytuacja ma miejsce w Iłży, gdzie mieszkańcy zbierają podpisy – informował.
Po 1 lipca w regionie warszawskim zostanie utworzonych pięć rejonów operacyjnych:
Rejon nr 1 z miejscami wyczekiwania w: Błoniach, Ożarowie Mazowieckim, Starych Babicach, Łomiankach, Sochaczewie, Iłowie, Teresinie, Grodzisku Mazowieckim, Milanówku, Żyrardowie, Mszczonowie, Pruszkowie, Brwinowie,
Rejon nr 3 z miejscami wyczekiwania w: Grójcu, Warce, Nowym Mieście nad Pilicą, Mogielnicy, Białobrzegach, Piasecznie, Górze Kalwarii, Mrokowie, Tarczynie,
Rejon nr 4: Legionowo, Zegrze, Zegrze (wodny), Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Nasielsk, Pułtusk – Centrum, Pułtusk – Popławy,
Rejon nr 8: Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn, Siedlce Centrum, Siedlce Osiedle Warszawskie, Paprotnia (Hołubla), Skórzec (Dąbrówka Ług), Zbuczyn, Łosice, Platerów, Sokołów Podlaski, Kosów Lacki, Węgrów, Łochów, Garwolin, Sobolew (gmina) oraz z
Rejon nr 9: Śródmieście, Śródmieście Muranów, Praga Południe, Wola, Mokotów, Mokotów bis, Bielany, Żoliborz, Praga Północ, Ochota, Raszyn, Ursynów, Stegny, Ursus, Bemowo, Białołęka, Białołęka bis, Targówek, Międzylesie, Marki, Sulejówek, Wołomin, Radzymin, Tłuszcz, Otwock, Kołbiel (gmina).
Gospodarzem spotkania w Białobrzegach był starosta Andrzej Oziębło. Z naszego powiatu, w spotkaniu uczestniczyli: starosta Włodzimierz Górlicki, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski, burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, wójtowie i przewodniczący rad z Orońska i Jastrzębia, wójt gminy Mirów i wicewójt gminy Chlewiska.
Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij
Chcesz być informowany o najnowszych artykułach? Zasubskrybuj ten serwis
Lubisz szelest papieru? Wydrukuj ten artykuł
Dodaj Komentarz