Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji radomskiej
Niech słowa Pielgrzymi Nadziei staną się refrenem naszego życia – mówił bp Marek Solarczyk, który celebrował 29 grudnia Mszę świętą w okazji inauguracji Roku Jubileuszowego w diecezji radomskiej. Uroczystość rozpoczęła się od procesji z kościoła św. Rodziny do katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny.

W trakcie obchodów odczytano błogosławieństwo papieża Franciszka. Wierni nieśli też jubileuszowy krzyż. Odczytany również dekret biskupa radomskiego w sprawie ustanowienia 20 kościołów jubileuszowych, w których wierni będą mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego.
W homilii bp Solarczyk wyraził nadzieję, że hasło Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi Nadziei” nie będzie tylko tytułem, lecz refrenem naszego życia. – Skoro pielgrzymi to droga, skoro droga to różne doświadczenia, tajemnice, bogactwa, ale i trudy. I kiedy dzisiaj wsłuchujemy się w tę Ewangelię, którą zwykliśmy nazywać znalezienie Pana Jezusa w świątyni, to stajemy wobec tej drogi i tajemnicy drogi, na której jest życie w miłości i rodzina – powiedział pasterz Kościoła radomskiego.
Nawiązał też do XVIII-wiecznego krzyża drewnianego, który wniesiono do katedry. – Na krańcach jego ramion znajdują się wizerunki Apostołów Ewangelistów. Oni w swoich Ewangeliach dali wyjątkowe świadectwo swojej pielgrzymki nadziei, w której było życie w miłości, jedności i świętości. Niech to będzie czas który nam pomoże napisać naszą Ewangelię. Niech to będzie taki czas. Niech ten czas ubogaci naszą diecezję, nasze rodziny, życie i wiarę każdego – podkreślił bp Solarczyk.
Po liturgii ks. Jarosław Zieliński z Penitencjarii Apostolskiej odczytał dekret papieża Franciszka, który otrzymał biskup Marek Solarczyk. Z dokumentu możemy dowiedzieć się, że Stolica Apostolska na mocy szczególnych uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego, pozwala biskupowi Markowi Solarczykowi, aby 29 grudnia 2024 roku, w Święto Świętej Rodziny w dniu, w którym uroczyście otworzy zwyczajny Jubileusz Roku Świętego 2025, na zakończenie Mszy świętej sprawowanej w katedrze, wszystkim obecnym wiernym, którzy szczerze żałujący za grzechy i poruszeni miłością w tych uroczystościach będą uczestniczyli, udzielił błogosławieństwa papieskiego, połączonego z odpustem zupełnym, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami.
– Wierni, którzy pobożnie przyjmą błogosławieństwo papieskie, nawet jeśli, ze zrozumiałych powodów, nie będą mogli uczestniczyć fizycznie w świętych obrzędach, lecz będą łączyli się z nimi duchowo w czasie ich trwania przez środki społecznego przekazu, mogą uzyskać według przepisów prawa odpust zupełny – powiedział ks. Zieliński.
W trakcie uroczystości odczytano także dekret biskupa radomskiego w sprawie ustanowienia 20 kościołów jubileuszowych, w których będzie można uzyskać do 28 grudnia 2025 roku odpust zupełny. Odczytał go ks. Damian Fołtyn, notariusz Kurii Diecezji Radomskiej.
– Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Przyjmując z ufnością dary Roku Jubileuszowego 2025, który będziemy przeżywać zgodnie z wolą papieża Franciszka pod hasłem Pielgrzymi nadziei, mając na względzie dobro duchowe wiernych diecezji radomskiej, stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej o uzyskanie odpustu podczas zwyczajnego jubileuszu roku 2025, niniejszym ustanawiam kościoły jubileuszowe w diecezji radomskiej i powierzam posługującym tam duszpasterzom troskę o umocnienie życia wiary modlący się w tych świątyniach wiernych – poinformował ks. Fołtyn.
Uroczystości rozpoczęły się modlitwą w kościele Świętej Rodziny przy ul. Kelles-Krauza w Radomiu. Następnie w procesji uczestnicy przeszli za jubileuszowym krzyżem do katedry, gdzie była sprawowana Msza św. Krzyż nieśli Małgorzata i Karol Sowa wraz z czwórką swoich dzieci.
– Towarzyszyło nam wielkie przeżycie oraz wewnętrzny pokój. Cieszymy się, że zostaliśmy wyróżnieni w taki sposób. Myślę, że doznaliśmy wielkich łask, o których w tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć i sobie wyobrazić. To doświadczenie zostanie z nami do końca życia – powiedzieli zgodnie małżonkowie z Paradyża, którzy byli ubrani w opoczyńskie stroje.
Towarzyszyli im m.in. starosta opoczyński Marcin Baranowski oraz jego zastępczyni Barbara Maria Chomicz. Na koniec proboszczowie kościołów jubileuszowych otrzymali ornaty z logo Roku Świętego oraz stosowne dekrety.
Spodobał Ci się ten artykuł? Kliknij
Chcesz być informowany o najnowszych artykułach? Zasubskrybuj ten serwis
Lubisz szelest papieru? Wydrukuj ten artykuł
Artykuł wyświetlono 240 razy
Dodaj Komentarz