Tagi:                                    

Dziennik: Biskupi piszą: zamiast in vitro modlitwa [list na Niedzielę Świętej Rodziny]

Polscy biskupi przypominają o swoim sprzeciwie wobec sztucznego zapłodnienia. „Uciekanie się do zapłodnienia in vitro w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone” – piszą w liście pasterskim z okazji uroczystości Świętej Rodziny. W liście, który zostanie odczytany w kościołach całej Polski 28 grudnia, hierarchowie podkreślają, że „nikt nie może zagwarantować, że każde z oczekujących małżeństw będzie miało szczęście rodzić dzieci”. „Rozumiemy targające wami myśli i emocje. W imię odpowiedzialności za prawdę musimy jednak powiedzieć, że w żadnym wypadku nie jest moralnie dozwolone uciekać się do zapłodnienia in vitro” – piszą hierarchowie.

Jak argumentują, to „Bóg i tylko Bóg jest Panem życia. Dzieci są Jego darem, a nie jednym z dóbr konsumpcyjnych”. Podkreślają: „Nie istnieje prawo do dziecka”. W liście pasterskim zapewniają też o swoim wsparciu dla wszystkich dotkniętych niepłodnością par. „Pamiętamy o Was w modlitwie. Zachowajcie pogodę ducha” – apelują. Dotknięte niepłodnością pary, ale również te posiadające dzieci hierarchowie zachęcają do adopcji i zakładania rodzinnych domów dziecka. Zachęcają też do takiej zmiany prawa, by rodziny adopcyjne otrzymały wystarczającą pomoc i wsparcie państwa. => Por. Tygodnik Powszechny: Zwyczajna niezwyczajna więź [Kościół stawia Świętą Rodzinę za wzór współczesnym małżonkom. Czego możemy się uczyć od Maryi i Józefa? Czy niezwykła, pozbawiona seksualnej bliskości relacja tych dwojga może być dzisiaj inspiracją? W Księdze Rodzaju czytamy, że kobieta została stworzona jako pomoc mężczyźnie. W Ewangelii dzieciństwa mężczyzna wspomaga kobietę. To podwójne świadectwo, że nie zostaliśmy stworzeni do życia w samotności, ale do wspólnoty – przekonują Maria i Janusz Poniewierscy] powrót do spisu treści Rzeczpospolita: Kościół: metoda zaprzecza godności człowieka
"Kościół katolicki zdecydowanie odrzuca metodę in vitro. Podstawowym argumentem jest to, że poczęcie dziecka nie następuje w akcie małżeńskim, ale pozaustrojowo, w laboratorium, a to – według Kościoła – przeczy godności człowieka" - pisze Ewa Czaczkowska. Sprzeciw wynika także z tego, że dochodzi do niszczenia najpierw wielu zarodków, które są istotami ludzkimi, a następnie, po ich implantacji – wielu embrionów. „Nie wszystko to, co jest możliwe technicznie, jest tym samym moralnie dopuszczalne” – napisano w instrukcji Kongregacji Nauki Wiary „Donum vitae” z 1987 roku, pierwszej, która odnosiła się do pozaustrojowych metod przekazywania życia. Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” z 1995 roku pisał, że „różne techniki sztucznej reprodukcji, które wydają się służyć życiu i często są stosowane z tą intencją, w rzeczywistości stwarzają możliwość nowych zamachów na życie”. Nauczanie Kościoła na temat przekazywania życia i niektórych kwestii biomedycznych Watykan powtórzył w instrukcji „Dignitas personae” ogłoszonej 12 grudnia. Wszelkie techniki związane z zapłodnieniem in vitro uznał za moralnie niedopuszczalne - przypomina dziennikarka.


Dodaj Komentarz