Tagi: , ,

ARCYBISKUPIE PRYMICJE W ŚWIĘTO MATKI BOSKIEJ SZKAPLERZNEJ!!!

16 lipca obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W tym wyjątkowym dniu w naszej parafii jest odpust. W tym roku głównej mszy świętej z procesją o godz. 12.00 przewodniczył arcybiskup Metropolita Częstochowski ks. Wacław Depo. Były to jego prymicje w swej rodzimej parafii.

Na początku mszy świętej ks. abp Wacława Depo powitał gorąco ks. dziekan Adam Radzimirski wypowiadając słowa: „ Witaj w domu… tu jest twój dom, twoja parafia, przyjechałeś do siebie… jesteśmy dumni że mamy takiego parafianina wśród nas, że dzięki Arcybiskupowi Szydłowiec jest rozpoznawalny i lepiej kojarzony przez ludzi w całej Polsce …” Słowa podziękowania i przywitania do Arcybiskupa skierowały również dzieci z parafii św. Zygmunta, oraz grupa pielgrzymów towarzyszących Arcybiskupowi 29 czerwca 2012 roku w Rzymie podczas przyjmowania paliusza od papieża Benedykta XVI. Ksiądz abp Wacław Depo wygłosił piękne kazanie w którym podkreślał że najważniejsza jest prawda. Że kościół święty nie może istnieć bez prawdy, a księża są odpowiedzialni za jej głoszenie i ewangelizację ludzi. Abp. Wacław Depo wspomniał również o wielkiej roli matki i rodziny w przekazywaniu prawdy o Bogu dzieciom. Po mszy wierni wraz z Arcybiskupem odmówili litanie do Matki Boskiej Szkaplerznej i wyruszyli z procesją wokół szydłowieckiej fary. We mszy świętej uczestniczyło wielu księży z okolicznych parafii a także ks. Eugeniusz Rycerski obchodzący ostatnio 25-lecie swojej posługi kapłańskiej. Po mszy świętej ks. Eugeniusz Rycerski wręczył wiernym obrazki z okazji swego kapłańskiego jubileuszu.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w naszej parafii, znajduje się w lewym bocznym ołtarzu. Historia mówi, że Maryja objawiła się karmelicie Szymonowi Stock i dała mu szkaplerz mówiąc: „Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego”. Czy wszyscy wiemy czym jest szkaplerz? Jak wygląda? Co oznacza? W sensie duchowym jest to znak macierzyńskiej miłości Maryi, przyjęcie szkaplerza jest to świadome „wzięcie Maryi do siebie”, jest to znak upodobnienia się do Matki Bożej, chęć jej naśladowania – być blisko Jezusa. Szkaplerz wyraża naszą wiarę w życie wieczne, Maryja powiedziała, że ci którzy z szacunkiem noszą jej szatę, w pierwszą sobotę po śmierci zostaną zbawieni. Jest to także symbol, który zobowiązuje nas do troski o dobro wszystkich ludzi. Jak wygląda szkaplerz? Możemy go zauważyć jako element habitu w wielu zgromadzeniach zakonnych. Jest to prostokątna szata zakładana przez głowę, jeden płat materiału opada na plecy, a drugi na piersi. Dla osób świeckich, składa się z dwóch małych, brązowych płócienek. Na jednym jest wizerunek M. B. Szkaplerznej, na drugim Pana Jezusa. Przyjmując szkaplerz kapłan nakłada go w tej formie, później można zamienić go na medalik.