Stare Dobre Małżeństwo to grupa śpiewająca poezję. Moje pierwsze spotkanie z nią na żywo sięga daleko w przeszłość, czyli czasów studenckich i koncertu w akademickim klubie „Na Przyzbie”. Wtedy wraz z Krzysztofem Myszkowskim śpiewała jeszcze Ola Kiełb, która swoim głosem i fletem nadawała piosenkom Stachury szczególny urok. Szczerze mówiąc, gdy teraz bywam na koncertach SDM trochę mi jej brakuje i widząc lidera grupy tylko w otoczeniu mężczyzn myślę, pół żartem, że jednak nie było to „dobre małżeństwo”. Cokolwiek by jednak nie myśleć to koncert, który odbył się w przededniu nocy świętojańskiej na zamku w Szydłowcu wzbudził ogromne emocje i uznanie w wypełniających dziedziniec zamkowy miłośnikach poezji śpiewanej. Fascynujące jest to, że pomimo dużego zróżnicowania wiekowego publiczności, wszyscy świetnie się bawili śpiewając wraz z wokalistą znane powszechnie teksty. To „wokalne wsparcie” przydało się niewątpliwie biorąc pod uwagę fakt, że Krzysztof Myszkowski śpiewał w sumie około 3 godziny. Zespół kilkakrotnie żegnał się z publicznością i powracał na życzenie wykonując ulubione przez fanów utwory. JP-D
W czasie mszy świętej w Bazylice Watykańskiej, ks. arcybiskup Stanisław Dziwisz, wraz z 31 arcybiskupami z różnych stron świata otrzymał paliusz. Papież Benedykt XVI zwracając się do powołanych do godności metropolitów, arcybiskupów powiedział, że paliusz, „jest wyrazem misji apostolskiej". "Jest wyrazem naszej komunii, która w posłudze Piotrowej ma widzialną gwarancję. Z jednością, tak jak z apostolskością związana jest posługa Piotrowa, która jednoczy w sposób widzialny Kościół wszystkich miejsc i czasów, broniąc w ten sposób każdego z nas przed poślizgiem w fałszywą autonomię, która zbyt często przekształca się w wewnętrzną partykularyzację Kościoła i mogą zaszkodzić jego wewnętrznej niezależności"
"Kościół nie jest święty sam z siebie, składa się, bowiem z grzeszników - wiemy o tym i widzimy to wszyscy. Raczej jest on wiecznie uświęcany od nowa przez oczyszczającą miłość Chrystusa. Bóg umiłował nas bardzo realistycznie, umiłował aż do śmierci własnego Syna. I stąd właśnie ukazuje nam całą wielkość objawienia, które jakby wyryły rany w sercu samego Boga. Dlatego każdy z nas może powiedzieć ze świętym Pawłem: [HTML_REMOVED]Obecne życie moje jest życiem wiary Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie[HTML_REMOVED] ( (Gal 2,20). Prośmy Pana, ażeby prawda tego słowa odcisnęła się głęboko wraz ze swą radością i swą odpowiedzialnością w naszych sercach; prośmy, ażeby promieniując od celebracji eucharystycznej stawała się coraz bardziej siła, która kształtuje nasze życie" - mówił Benedykt XVI.
Gdy Papież nakładał paliusz na ramiona abp Stanisława Dziwisza, w Bazylice św. Piotra rozległy się gromkie brawa.
Watykańskie uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła zakończyły się modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata. W przemówieniu Ojciec Święty przypomniał o prymacie Św. Piotra i Jego następców: "Jako Biskup Rzymu papież pełni jedyną w swoim rodzaju i niezastąpioną posługę Kościołowi powszechnemu. Jest stałą i widzialną zasadą oraz podstawą jedności biskupów i wszystkich wiernych - Papież nawiązał do uroczystości wręczenia paliuszy i przypomniał, że jest on "liturgicznym znakiem komunii, która łączy Stolicę Piotrową z metropolitami, a za ich pośrednictwem z innymi biskupami na świecie". "Tym drogim braciom oraz do tym, którzy ich otaczają, raz jeszcze po bratersku pozdrawiam" - powiedział Ojciec Święty.
Następnie pozdrowił delegację Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, przybyłą na uroczystość św. Piotra i Pawła. "Jakże nie pamiętać dziś właśnie, że prymat Kościoła, który jest w Rzymie i jego biskupa jest prymatem służby wspólnocie katolickiej. Poczynając od podwójnego wydarzenia męczeństwa Piotra i Pawła, wszystkie Kościoły zaczęły patrzeć na Kościół Rzymu jako na centralny punkt odniesienia, gdy chodzi o jedność doktrynalną i pastoralną" - podkreślił Benedykt XVI.
Na zakończenie zawierzył wszystkich wiernych Matce Bożej. "Maryja Panna niechaj wyjedna nam, aby posługa Piotrowa Biskupa Rzymu nie była widziana jako przeszkodą, lecz jako wsparcie w marszu drogą jedności i pomoże nam zrealizować jak najprędzej pragnienie Chrystusa Ut unum sint! (Aby byli jedno). Niechaj wstawiają się za nami święci Apostołowie Piotr i Paweł." Po modlitwie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział po polsku: "Witam wszystkich Polaków. Dziękuję za Waszą obecność w Wiecznym Mieście w dniu świętych Piotra i Pawła. Dziękuję też za modlitwę. Niech Wam Bóg błogosławi".
Paliusz jest długą zamkniętą wstęgą, wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma krzyżami z czarnej wełny, nakładaną przez głowę i spływającą na piersi i plecy. Prawo jego noszenia ma papież oraz - tylko na terenie ich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii - arcybiskupi-metropolici.
Paliusz jest symbolem więzi łączących pasterzy tych prowincji z Kościołem powszechnym i jego pasterzem, czyli biskupem Rzymu.
Paliusze są tkane z wełny jagniąt, które Papież święci zawsze w 21 stycznia we wspomnienie św. Agnieszki. Poświecił je jeszcze Jan Paweł II. Ojciec Święty Jan Paweł II. Warto wspomnieć że spotkało nas wielkie wyróżnienie.
[b]Nasza redakcja otrzymała list od księdza arcybiskupa Stanisława Dziwisza,[/b] datowany 16 czerwca 2005, w którym podziękował Ksiądz Arcybiskup za przesłane gratulacje i zapewnienie o modlitwie:[i]„Jestem wdzięczny za życzenia i serdeczne słowa listu z okazji mianowania mnie przez Ojca Świętego Benedykta XVI Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim.
Świadom jestem wielkości zadań, jakie mnie czekają na stolicy arcybiskupiej Wielkich Poprzedników, dlatego podejmuję je z wiarą w pomoc Bożą oraz Matki Najświętszej i orędownictwo Umiłowanego Ojca Świętego, Sługi Bożego Jana Pawła II.
Bardzo dziękuję za pamięć o mojej rocznicy święceń kapłańskich, za modlitwy i nadal polecam się pamięci przed Panem. Proszę łaskawie przekazać Księdzu Proboszczowi Adamowi Radzimirskiemu podziękowania za dołączenie się do gratulacji i do ofiarowanej mi książki albumu „Pozdrawiam miasto Radom…”
Pozdrawiam serdecznie Abp Stanisław Dziwisz.[/i]
Przypominamy, że Ojciec Święty, powołał księdza arcybiskupa St. Dziwisza na stolicę archidiecezji krakowskiej w Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, 3 czerwca 2005 roku. Ingres do katedry wawelskiej zaplanowano na 27 sierpnia.
Polecajmy nowego metropolitę krakowskiego opiece Matki Najświętszej
i świętych Patronów Polski. msk
Strona internetowa miesięcznika „Dom na Skale” została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu chrześcijańskich witryn internetowych o statuetkę św. Izydora. Celem konkursu organizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie i Kurię Metropolitalną w Gdańsku jest promocja wspólnot kościelnych i osób indywidualnych, które w działalności apostolskiej wykorzystują to najnowsze narzędzie w ewangelizacji i katechizacji oraz promocja Internetu jako narzędzia komunikacji społecznej. Wszystkich wykorzystujących dobre strony Internetu w służbie Ewangelii niech wspiera święty Izydor.
Papież Paweł VI w encyklice „Ewangelii nuntiandi” napisał: „Kościół byłby winny przed swoim Panem, gdyby nie używał tych potężnych pomocy, które ludzki umysł coraz bardziej usprawnia i doskonali.” Zachęcamy do głosowania na nasza stronę i korzystania ze stron chrześcijańskich.
Głosowanie trwać będzie do 30 września 2005, rozstrzygnięcie konkursowe nastąpi 27 października 2005 podczas Wystawy Sakralnej Kościoły 2005 organizowanej przez MTG S.A. w Gdańsku msk
Wszechmogący Boże, który stworzyłeś nas na Swój obraz
i podobieństwo oraz nakazałeś poszukiwać dobra, prawdy
i piękna, prosimy Cię przez wstawiennictwo św. Izydora,
abyśmy kierowali się tylko do internetowych witryn zgodnych
z Twoją wolą, a napotkanych internautów traktowali z miłością
i cierpliwością. Amen
św. Izydorze - módl się za nami
Koniec roku szkolnego dla niektórych uczniów jest jednocześnie dniem pożegnania ze szkołą. Szkoły różnego typu rozstają się ze swoimi uczniami licząc, że w przyszłym życiu absolwenci będę kierować się ideałami, które przez lata edukacji były im wpajane.
Publiczną Szkołę Podstawową Nr1 skończyło w tym roku 102 szóstoklasistów. Wielu z nich zostało nagrodzonych, a warto podkreślić, że około [HTML_REMOVED] z nich ukończyła szkołę z wyróżnieniem, czyli otrzymała świadectwo z tzw. czerwonym paskiem. Co więcej 10 uczniów uzyskało średnią ocen na świadectwie powyżej 5 i dla nich specjalne nagrody ufundowała i osobiście wręczyła pani poseł Ewa Kopacz.
Nie zapomniano też o tych , którzy przez lata reprezentowali szkołę w zawodach sportowych. Największe oklaski zebrała drużyna piłkarska, która w Piłkarskiej Lidze Mistrzów 2005 zdobyła drugie miejsce na około 60 uczestniczących zespołów. Chłopcy otrzymali piłki, które w imieniu burmistrza wręczył Andrzej Koniarczyk. Należy dodać, że burmistrz A. Jarzyński dzień wcześniej osobiście przyjął „srebrna drużynę” na ratuszu.
Programem artystycznym w wykonaniu klasy VI b pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Sasal młodzież pożegnała swoich nauczycieli, dyrekcję, pracowników szkoły i młodszych kolegów. Mottem programu były słowa ze znanej piosenki Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”.
JP-D 28.06.2005
Do Dąbrówki nad Pilicą i do Pionek, wyjechały dwie grupy młodzieży oazowej z naszej parafii. 17 dniowe rekolekcje zakończą się 12 lipca. Parafia św. Rozalii w Dąbrówce, leżąca na skraju diecezji radomskiej związana jest z historią ruchu oazowego. Obecnie znajduje się tam nowowybudowany dom rekolekcyjny, podobny ośrodek rekolekcyjny znajduje się Pionkach. Do Bańskiej koło Zakopanego, w diecezji krakowskiej pojechała kilkuosobowa grupa Oazowiczów, podobna uda się do Miejsca Piastowego koło Krosna. Razem z naszej parafii w "oazach" weżmie udział 28 młodych osób. Życzymy owocnych przeżyć!! msk
Dzieci i młodzież z szydłowieckich szkół, wczoraj na mszach świętych podziękowała Bogu za dar zakończonej nauki i prosiła o radosny i szczęśliwy czas wakacyjnego odpoczynku. Mszę świętą dla młodzieży odprawił ks. W. Chodowicz. Młodzież z ZSO im H. Sienkiewicza przybyła ze sztandarem.Dla uczniów szkół podstawowych mszę świętą odprawił ks. prob. A. Radzimirski. W szkołach odbyły się uroczystości zakończenia roku szkolnego - uczniowie otrzymali świadectwa szkolne. Podobne uroczystości odbyły się w dwóch przedszkolach samorządowych. Szczególnie przejęci byli rodzice dzieci z klas zerowych, zorganizowanych w przedszkolach, oraz dzieci, które już zakończyły edukację przedszkolną i otrzymały zaszczytny tytuł Absolwenta. Wszystkim dzieciom i młodzieży szkolnej, a także nauczycielom i pedagogom życzymy udanych, zdrowych i szczęśliwych wakacji. Wieczorem, bardzo liczna widownia już w wakacyjnych nastrojach uczestniczyła w pokazie plenerowym "Wianki 2005"
msk
W dziale "Polecamy" informacja z zakończenia roku szkolnego klas 6 w PSP im Jana III Sobieskiego
Zakończyła się kolejna Sesja Rady Powiatu, radni przyjęli min. program restrukturyzacji szydłowieckiego SPZZOZ. Powiatowa służba zdrowia ubiega się o pożyczkę na restrukturyzację zadłużenia, jakie spowodowała min. sejmowa ustawa 203, z 2001 roku. Obecnie SPZZOZ zadłużony jest na kwotę 2 254 225 zł. Pożyczka w kwocie 1 500 000 zł , po zrealizowaniu planów restrukturyzacyjnych byłaby w połowie umorzona.
Niespodziewany przebieg miała zaś, dyskusja nad sytuacją finansową Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach. W ośrodku przebywa ponad 80 starszych osób, w tym bardzo liczna grupa przewlekle chorych. Koszt utrzymania w placówce miesięcznie jednego pensjonariusza wynosi około 1770 zł. Wśród propozycji poprawy sytuacji finansowej DPS-u , (zgłaszanych przez kilku radnych), zatrudniającego ponad 60 osób, było zlikwidowanie zatrudnienia na 1/4 etatu księdza kapelana. W ośrodku zlokalizowana jest kaplica, do której uczęszczają chodzący pensjonariusze. Leżacych pensjonariuszy kapelan odwiedza w pokojach, rozmawiając i podtrzymując na duchu, spowiadając i świadcząc niezbędna pomoc duszpasterską. Propozycja niektórych radnych brzmiała, aby kapelan posługi duszpasterskie i terapeutyczne wykonywał społecznie bez szczątkowego zatrudnienia w placówce.
Dzięki temu pensjonariusze mogliby zdaniem niektórych radnych, otrzymać dodatkowy deser. Zażenowanie budzi, brak szacunku dla ciężko chorych ludzi, mających prawo do posługi kapłana i niezrozumienie misji Kościoła. Czekamy na dalsze reformy radnych; idąc tym tropem sytuację finansową DPS-u poprawiłoby zwolnienie pracowwników, którzy mogliby przecież misję swą kontynouować nadal społecznie. No cóż, wypada radnym już dziś zacząć od siebie i przekazać diety na cele charytatywne i społeczne.
Mniejsze zainteresowanie radni wykazali postawą starosty szydłowieckiego, który po spowodowaniu pod wpływem alkoholu kolizji drogowej, przebywa na zwolnieniu lekarskim od grudnia 2004. Wniesiony został także pozew do Sądu, w związku z oskarżeniem o fałszowanie oświadczeń majątkowych. W tej sprawie jedynie 2 radnych złożyło zapytanie do wicestarosty powiatu. Pat w powiecie trwa, rozwiązania nie widać. Nominalnie stanowisko starosty zajmuje osoba, oskarżona o fałszowanie oświadczeń majątkowych, podejrzana o składanie fałszywych zeznań na policji; tym bardziej nagannych moralnie, że obciążających winą za kolizję pod wpływem alkoholu i ucieczkę z miejsca wypadku swego syna. Sprawa starosty od dłuższego czasu przynosi szkody wizerunkowi miasta i powiatu, świadcząc o zaniku kultury etycznej w Radzie Powiatowej, która od ponad 6 miesięcy toleruje tak patologiczną sytuację. msk
Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu ma otrzymać z Ministerstwa Kultury pieniądze na refundacje nakładów poniesionych na renowację zabytkowego kościoła farnego. Minister kultury w połowie czerwca podzielił pieniądze na realizację tzw. programów operacyjnych na podstawie złożonych wniosków. Wśród kilkuset instytucji, organizacji i zgromadzeń, jakie znalazły się na liście beneficjentów, są cztery instytucje z regionu radomskiego. Pieniądze otrzyma Muzeum Wsi Radomskiej, na zorganizowanie 30 edycji przeglądu dorobku twórców i popularyzatorów kultury ludowej oraz uroczystości wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Muzeum otrzyma też środki finansowe na kontynuację prac konserwatorskich w drewnianym kościółku z Wolanowa. W świątyni pochodzącej z 1749 r. będą usuwane przemalowania ze stropu prezbiterium. Minister przyznał 90 tys. zł parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Jest to refundacja części nakładów poniesionych na prace konserwatorskie przy kościele. Informacja o przyznanej refundacji, nie dotarła jeszcze do parafii, podajemy ją za jedną z gazet lokalnych. msk
Ogólnopolskiego Konkursu o tytuł „Najlepsza Placówka Kultury 2004 roku”, rozstrzygnięty został 21 czerwca 2005 r. w Warszawie.
Wśród najlepszych placówek jest Szydłowieckie Centrum Kultury ZAMEK, które w zakwalifikowano do kategorii "miejskiej".
W tej kategorii, nominowane zostały do tytułu najlepszych placówek:
Miejski Oś. Kultury – Biała Podlaska
Stargardzkie Centrum Kultury – Stargard Szczeciński
Ostrołęckie Centrum Kultury – Ostrołęka
Szydłowiecki Ośrodek Kultury – Szydłowiec
Obornicki Ośrodek Kultury – Oborniki Śląskie
Wyszkowski Ośrodek Kultury “Hutnik” – Wyszków
Dyrektorem SZ.C.K ZAMEK jest od wielu lat Małgorzata Bernatek. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej placówki - gratulujemy. msk
Szczegółowy program Dni Koronacyjnych w Skarżysku Kam.
Szczegółowy program Dni Koronacyjnych w Skarżysku Kam.
1 Lipca – piątek
14.00 – 15.30 – Przyjmowanie uczestników III Zjazdu Skarżyszczan w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
16.00 – Spotkanie Skarżyszczan - Miejskie Centrum Kultury
17.00 – Spotkanie uczestników VII Zjazdu Wilnian i Kresowian w Domu Miłosierdzia
18.00 – Msza św. z Nieszporami - przewodniczy ks. biskup Wiktor Skworc
20.00 – Czuwanie modlitewne
21.00 - Apel Maryjny
- Czuwanie modlitewne
23.00 – Msza św. pod przewodnictwem Ks. abp Tomasza Pety z Kazachstanu
2 lipca – sobota - Dzień Koronacji
7.30 – Godzinki przy ołtarzu koronacyjnym
8.00 – Msza św. przy ołtarzu koronacyjnym pod przewodnictwem Ks. bp Stefana Siczka
9.30 – „Skarżysko – Kamienna swojej Królowej” – program słowno – muzyczny prowadzony przez Ks. Infułata Jerzego Banaśkiewicza z udziałem chóru dziecięcego Stokrotki z Kanady. 11.00 – Procesja z Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia do Ołtarza Koronacyjnego.
Rozpoczęcie liturgii Mszy Św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Ks. kard. Henryka Gulbinowicza
Pozdrowienie i powitanie - Ks. bp Zygmunt Zimowski Ordynariusz Diecezji Radomskiej
Powitanie uczestników– Prezydent Miasta Waldemar Mazur
Homilia – Ks. Arcybiskup Józef Michalik
Procesja z darami:
Po modlitwie po Komunii św.:
Zawierzenie Diecezji,
Ślubowanie Księdza Kustosza,
Uroczyste błogosławieństwo
Procesja z Ukoronowanym Obrazem wśród pielgrzymów i przeniesienie Obrazu do kościoła.
17.00 – Nieszpory,
18.00 – Msza św. w kościele
19.00 – Koncert „Skarżyszczanie - Skarżyszczanom” (występ artystów pochodzących ze Skarżyska)
Uroczyste przeniesienie Obrazu do kaplicy
21.00 – Apel Maryjny pod przewodnictwem Ks. bp Zygmunta Zimowskiego
3 lipca - niedziela
8.00 – Msza św. w intencji Dobroczyńców i Ofiarodawców
9.30 – Msza św. w intencji uczestników VII Zjazdu Wilnian i Kresowian
11.00 – Msza św. w intencji uczestników III Światowego Zjazdu Skarżyszczan
- po Mszy świętej wspólne spotkanie i obiad
14.00 – Msza św. na Brzasku w intencji poległych za Ojczyznę
W liturgii wieńczącej polski Kongres Eucharystyczny w Warszawie, wzięło udział ponad 80 tys. wiernych. W wygłoszonej homilii abp Michalik nawiązał do postaci beatyfikowanych, trzech polskich kapłanów zaznaczając, że, na co dzień żyli oni Eucharystią i z niej czerpali mądrość i moc swego heroicznego życia. Przypomniał m.in., że ks. Władysław Findysz naraził się władzom komunistycznym za skierowaną do parafian zachętę do pogłębienia życia religijnego i zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez tych, którzy mogli to uczynić. "Dziś, kiedy zamiast pomóc zagubionym ludziom i leczyć chore myślenie w sposób wyrafinowany, organizuje się Parady Równości, czyż nie potrzeba determinacji błogosławionego ks. Findysza w walce o zachowanie norm Bożych w życiu rodziny i społeczeństwa?" - pytał przewodniczący KEP. Kreśląc duchową sylwetkę ks. Bronisława Markiewicza kaznodzieja przypomniał, że okazał się on wielkim wychowawcą i przyjacielem najbiedniejszych i najbardziej bezradnych, czyli dzieci. Podkreślił też, że także dziś aktualne są słowa nowego beatyfikowanego, że "Bóg żąda od nas nie walki, jaką staczali najlepsi przodkowie nasi na polach bitew, ale bojowania cichego, pokornego i znojnego na każdy dzień, szczególnie przeciw nieprzyjaciołom naszych dusz".
Abp Michalik wspomniał też o ks. Ignacym Kłopotowskim, który swoje kapłaństwo poświęcił w znacznej mierze służbie ludziom ubogim, zakładając sierocińce, przytułki, noclegownie, dom dla dziewcząt z ulicy. Wspominając aktywność tego kapłana w na polu prasy i wydawnictw katolickich, metropolita przemyski podkreślił, iż przeciwstawiał się on "Goliatowi prasy liberalnej i ateistycznej z zasady promującej relatywizm, a nawet zło moralne". Przewodniczący KEP zachęcił polskie rodziny do czytania prasy katolickiej oraz dezaprobaty wobec pism promujących "nieludzką etykę egoizmu i użycia, pornografii i zysku". Zwrócił uwagę, iż nie jest bez znaczenia, "co czytamy, co oglądamy w telewizji". "Nie szukajmy łatwych nauczycieli, słuchajmy nauczycieli wymagających. Nie są popularni, ale są bezpieczni. Chrystus jest nauczycielem wymagającym i dlatego pewnym. Warto za Nim iść" - zachęcił abp Michalik.
Nawiązując do hasła III Krajowego Kongresu Eucharystycznego, "Pozostań, Panie, w naszych rodzinach", przewodniczący KEP zachęcił wiernych, by zapraszali Jezusa w progi domów odwiedzając Go w świątyniach. "My, chrześcijanie nie możemy żyć bez Jezusa, nie możemy żyć bez niedzielnej Mszy św. Udział we Mszy św. i słuchanie Słowa Bożego jest przeżyciem nadającym sens naszemu istnieniu i wypełniającym serca pokojem" - powiedział arcybiskup.
Szczególnie wielu pielgrzymów przybyło na mszę św. beatyfikacyjną z rzeszowszczyzny. Z tym regionem związani byli bł. Bronisław Markiewicz i bł. Władysław Findysz. Beatyfikacja ks. Ignacego Kłopotowskiego była wielką radością i zarazem wyzwanie dla sióstr Loretanek. Podczas Eucharystii na Palcu Piłsudskiego doszło także do aktu pojednania polsko- ukraińskiego. Ten znak z radością przyjął obecny na placu kapelan rodzin katyńskich i pomordowanych na Wschodzie ks. Zdzisław Peszkowski: "My musimy żyć nie tylko w miłości, bliskości , ale przede wszystkim rozumieć się, być pokoleniem Jana Pawła II". Główna kongresowa liturgia, której przewodniczył kard. Józef Glemp zakończyła się procesją eucharystyczną na Plac Zamkowy.
Z naszego miasta w beatyfikacji uczestniczyły Siostry Michaelitki.
Sylwetki nowych błogosławionych przedstawiamy w dziale Polecamy.
za www.opoka.org.pl i www.e-kai.pl msk
Bł. Bronisław Markiewicz
19.06.2005
Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku k/Jarosławia. Był kapłanem Diecezji Przemyskiej, ofiarnym i cenionym duszpasterzem, a także profesorem Seminarium Duchownego. Od początku swego kapłaństwa był szczególnie wrażliwy na religijne, moralne i materialne zaniedbanie dzieci i młodzieży, a także niedolę prostego ludu. Wypowiedział ostrą walkę wadom narodowym Polaków. Rozwiązanie problemów społecznych widział w dobrym wychowaniu młodzieży i podniesieniu moralnym całego społeczeństwa. Posłuszny głosowi Bożemu udał się do Św. Jana Bosko do Włoch i został Jego uczniem. Po 7 latach pobytu wraca w 1892 roku do Polski i obejmuje parafię w Miejscu Piastowym. Tu obok pracy duszpasterskiej prowadzi szeroką działalność wychowawczą w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych. Szybko dojrzewa w nim myśl o założeniu nowej rodziny zakonnej. W dniu 23 września 1897 roku skierował po raz pierwszy do Biskupa Przemyskiego i do Ojca Świętego prośbę pozwolenie na założenie Zgromadzenia. Mimo usilnych starań nie doczekał się chwili zatwierdzenia Zgromadzenia. Zmarł 29 stycznia 1912 roku. W dniu 29 września 1921 roku Biskup Krakowski Adam Stefan Sapieha wydał dekret erekcyjny Zgromadzenia. Natomiast 15 czerwca 1966 roku Zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie papieskim. Proces beatyfikacyjny Ks. Br. Markiewicza rozpoczął się w 1958 roku. W dniu 02.07.1994 roku został promulgowany dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego. 21.04.2004 roku: zatwierdzenie przez Komisję Lekarską nadzwyczajnego - z medycznego punktu widzenia - uzdrowienia (co do sposobu), przez przyczynę Sługi Bożego ks. Bronisława Markiewicza!
Bł. Ignacy Kłopotowski
19.06.2005
Sługa Boży ks. Ignacy Kłopotowski służył Bogu całym sobą, zarówno jako kapłan, dziennikarz, a także opiekun ubogich. Był czujny na głos Boga, który rozpoznawał przede wszystkim na modlitwie i w różnych sytuacjach życiowych. Całe jego życie skupiało się wokół Eucharystii, która była dla niego źródłem wszelkiej siły i mądrości. Często przytaczał słowa swej matki: "Patrzeć na Przenajświętszy Sakrament, to najdokładniej wyobrażać sobie oglądanie Boga".Kierując się własnym doświadczeniem, Sługa Boży uczył, że przed Najświętszym Sakramentem człowiek może nauczyć się prawdziwej modlitwy - przemieniającej modlitwy obecności. Wciąż doświadczał, że Bóg obdarowuje go łaskami, jednocześnie zaś był bardzo pokorny. Sam ufał Bogu i uczył ufać, był gorliwy nie tylko w pracy, ale i w modlitwie. Gdy klękał i modlił się przed Najświętszym Sakramentem, "nic go nie obchodziło, co się dzieje wokoło". Zachęcał, żeby w natłoku zajęć pracę przeżywać jak modlitwę. Gdy tylko miał chwilę czasu, brał różaniec do ręki i modlił się. Każdej siostrze, która przychodziła do Zgromadzenia, ofiarowywał różaniec. Modlitwę tę ukochał już od dzieciństwa. Mówił, że dobrze odmawiany różaniec przewyższa inne modlitwy, pobudza do miłości bliźniego, skłania do żalu za grzechy i w ten sposób prowadzi do świętości. Różaniec był dla niego najważniejszym elementem pobożności maryjnej. Często podejmował ten temat w swoich tekstach, temu miał również służyć miesięcznik "Kółko Różańcowe".
Ks. Ignacy Kłopotowski uczył miłości do Kościoła i Ojczyzny. Działając pod zaborem rosyjskim, przemycał artykuły mówiące o Polsce i jej bohaterach, za co często był karany. Gdy Polska odzyskała niepodległość, wzywał do chrześcijańskiego wychowania dzieci i młodzieży. W jednym ze swoich pism napisał: "Każde dziecko przytulone, każde ludzkie istnienie od śmierci zachowane, każdy grosz dorzucony do pożytecznego dzieła - to wielka zasługa wobec Ojczyzny". Żył przede wszystkim dla innych. Był wrażliwy na potrzeby ludzi biednych, opuszczonych i chorych. Przygarniał dzieci z ulicy, nieustannie poszukiwał środków by zapewnić dzieciom dach nad głową, ich leczenie i stałą opiekę, zaciągał w tym celu kredyty, urządzał kwesty i apelował o ofiary. Szczególną troską obejmował także kobiety, podkreślał ich rolę, wielkość posłannictwa oraz należny szacunek, patrząc na nie w duchu Ewangelii przez pryzmat Maryi. Wiedząc, że miłość kobiety jest bardziej uczuciowa, delikatna i skłonna do bezinteresownych poświęceń, stawiał żony i matki na pierwszym miejscu w rodzinie pod względem tworzenia w niej więzów duchowych. To właśnie na matce spoczywa przede wszystkim posłannictwo tworzenia ciepła rodzinnego domu. To ona wyzwala wzajemną miłość wśród członków rodziny, kieruje ich serca ku Bogu, przekazuje wiarę, uczy modlitwy. Matka jest pierwszą osobą, która zaszczepia w dzieciach zasady chrześcijańskiego życia. Z całą pewnością podkreślał, że matka jest niejako "kapłanką ogniska domowego". Zachęcał, aby matki i kobiety dawały dobre świadectwo życiem i konkretnymi postawami. Sługa Boży ks. Ignacy Kłopotowski wiedział, że powołaniem kapłana jest prowadzenie ludzi do zbawienia, w tym celu sięgał po najnowocześniejsze, jak na jego czasy, środki przekazu. Inspiracją do podjęcia takiego apostolstwa były dla niego wezwania papieży Leona XIII i Piusa X, aby przeciwstawiać złej prasie potęgę dobrej prasy. Uważał, że słowo drukowane jest przedłużeniem ambony i środkiem szerzenia Królestwa Bożego na ziemi. Często mawiał, że prasa katolicka pracuje jak misjonarz. Misję apostolstwa słowa drukowanego powierzył Zgromadzeniu Sióstr Loretanek, które do dziś wydają zainspirowane przez niego czasopisma: "Anioł Stróż", "Różaniec" i prowadzą wydawnictwa. Cud za wstawiennictwem ks. Ignacego Kłopotowskiego. Spośród wielu łask otrzymanych od Boga za pośrednictwem ks. Ignacego Kłopotowskiego do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie zostało złożone udokumentowane świadectwo uzdrowienia ks. Antoniego Łatko z Szerokiej, z diecezji katowickiej.
61-letni kapłan został napadnięty i zmasakrowany przez nieznanych sprawców na plebanii w nocy z 20 na 21 czerwca 1991 r. O piątej rano znalazł księdza proboszcza wikariusz, ks. Krzysztof Winkler, który przyszedł prosić go o błogosławieństwo na wyjazd z pielgrzymami. Ujrzał księdza nieprzytomnego, z ranami głowy i innymi obrażeniami ciała. Ks. Antoni był nieprzytomny. Został przewieziony do szpitala w Jastrzębiu Zdroju. Ok. 12.00 znalazł się na sali operacyjnej. Lekarze usiłowali ratować mu życie, operując czaszkę po zadanych 13 ciosach. Jednocześnie parafianie i przyjaciele prosili Boga o dar życia i powrót do zdrowia za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego, którego czcicielem był ks. Antoni i który szerzył jego kult wśród parafian. Ks. Antoni Łatko w krótkim czasie powrócił do zdrowia i 19 lipca 1991 r. opuścił szpital. Jest on niezmiennie przekonany, że Bóg uczynił w jego życiu cud za pośrednictwem ks. Ignacego Kłopotowskiego. W pierwszych dniach po wyjściu ze szpitala udał się do Loretto na jego grób, aby podziękować mu za dar życia, a siostrom loretankom za modlitwę.
Kilka lat później rozpoczęto proces badający to niezwykłe uzdrowienie. Jego otwarcia dokonał abp Damian Zimoń 21 grudnia 1995 r. w Katowicach. Zebrano obszerny materiał medyczny, udostępniony przez szpital w Jastrzębiu Zdroju, przesłuchano 18 świadków, w tym: lekarzy, kapłanów, parafian, siostry loretanki oraz samego uzdrowionego. W 1996 r. ks. Antoniego Łatko poddano ponownym badaniom i ocenie lekarskiej, stwierdzającej aktualny stan jego zdrowia. Ostatnia sesja zamykająca proces na szczeblu diecezjalnym odbyła się również w Katowicach 20 marca 1997 r. Zebraną dokumentację przedstawiono Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dekretem z 9 kwietnia 1999 r. kongregacja potwierdziła ważność przeprowadzonego procesu na szczeblu diecezjalnym. W oparciu o zebrany materiał opracowano pozycję o domniemanym cudzie. Przekazana do zaopiniowania przez kolejnych dwóch watykańskich lekarzy, tzw. perito ex officio (biegłych z urzędu), uzyskała ich pozytywną opinię. Opisywany przypadek poddano dalszej analizie przez trzy kolejne komisje: lekarską, teologiczną i kardynalską. Sympozjum Komisji Lekarskiej 25 listopada 2004 r. wydało pozytywną ocenę cudu. Dnia 7 lutego 2005 r. tę opinię potwierdziło również siedmiu teologów. Ostatnie orzeczenie kongresu kardynałów dotyczące cudownej interwencji Boga za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego wydano 3 maja 2005 r.
Uczestnictwem we mszy świętej, a następnie spotkaniem przy ognisku, rodziny skupione w Domowym Kościele Ruchu Światło-Życie zakończyły rok pracy formacyjnej. W czasie wakacji większośc rodzin z trzech kręgów działających w naszej parafii wyjedzie na rekolekcje.
Posługę animatorską tzw pary łącznikowej zakończą po trzech latach pracy Jola i Adam Pietrasowie. Po wakacjach posługę tę pełnić będą Grażyna
i Andrzej Szymkiewiczowie.
Przy ognisku kończącym roczną pracę w kręgach; przy dżwiękach gitary
i akordeonu śpiewano a nawet tańczono. Upieczono kiełbaski, było ciasto, herbata, kawa i ogromne truskawki.
Gospodarzami spotkania byli Małgorzata i Jarosław Jakubowscy z Wysokiej. Oazowym pozdrowieniem "Dobrze że jesteś" dziękujemy wszystkim rodzinom, za czas poświęcony w ciągu roku na spotkania kręgowe, formację i modlitwę.
Dziękujemy za spotkanie przy ognisku. Niech zbliżające się przeżycia rekolekcji wakacyjnych odnawią zapał i gorliwość pójścia za Chrystusem w życiu małżeńskim i rodzinnym.
Moderatorem Domowego Kościoła w parafii jest ksiądz Dariusz Szambor, któremu również dziękujemy za poświęcony czas i przybycie na ognisko. msk
W trakcie prac konserwatorskich północnej elewacji światyni, wykonano prace polegajace na skuciu tynków, nałożonych przed laty na kamienne ściany, odsłaniając naturalne piękno bloków piaskowca. Konserwacja obejmuje również wymianę fug, które oczyszczane są z zapraw cementowych, i wypełniane masami pozwalającymi "oddychać" kamiennym murom, przyczyniając się do osuszenia grubych na 1,5 metra murów. W trakcie prac odrestaurowane zostaną kamienne gzymsy, poprzez założenie kotew ze stali nierdzewnej w miejscu ubytków i nałożenie wypełnień. Prowadzone prace odsłoniły XIX wieczny napis na ścienie nad wejściem do światyni, okienko z portalem, a także wykazały że pierwotnie dach kruchty był jednospadowy. Prace przy elewacji zakończone zostaną około połowy lipca, a prowadzi je firma konserwatorska Grzegorza Wiatra z Kielc. Prace remontowe prowadzone są również w kaplicy NMP. Zdemontowany został ołtarz. Ściany czyszczone są z namalowań i zabrudzeń. Prace wykonuje konserwator Wojciech Wdowski. msk
W szydłowieckiej farze odbyła się uroczysta msza świeta połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodym osobom z parafii Św. Zygmunta w Szydłowcu i z parafii Matki Bożej Bolesnej z Sadku. Młodzi ludzie, uczniowie szydłowieckiego gimnazjum im. M. Kopernika, sakrament bierzmowania przyjęli z rąk księdza biskupa Adama Odzimka, któremu towarzyszył ks. Mirosław Kszczot, pracujący w latach 2001 -2003 w naszej parafii. Sakrament bierzmowania, wprowadza w głębię misterium wiary chrześcijańskiej, podobnie jak chrzest święty i Eucharystia. msk
Od kilku dni działa strona internetowa www.swzygmunt.friko.pl, prowadzona przez młodzież z Oazy i KSM, z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Animatorem strony jest Michał Kwiatek. Na stronie można znależć szereg informacji, szczególnie dotyczących młodzieży z ruchów katolickich i ministrantów. Mamy nadzieję, że nowa strona będzie systematycznie aktualizowana i ułatwi wymianę informacji.
Ze swej strony zapraszamy do współpracy, przesyłania tekstów,zdjęć związanych tematycznie ze sprawami, parafii, miasta i dekanatu do miesięcznika "Dom na Skale" i na strony internetowe związane z szydłowiecką parafią św. Zygmunta. msk
Zapraszamy do lektury kolejnego numeru "Domu na Skale". Od dziś dostępny jest dla naszych licznych czytelników.
Oprócz relacji z wydarzeń z parafii, miasta i dekanatu, przeczytać można również o sytuacji w Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o sukcesie siatkarek z Szydłowca i udziale Miejskiej Orkiestry Dętej w spotkaniu orkiestr w Licheniu.
Zamieściliśmy informację o nowym metropolicie krakowskim, ks. arcybiskupie Stanisławie Dziwiszu, który wielokrotnie dał wyraz sympatii do naszego pisma, które od blisko roku regularnie otrzymuje. Opublikowaliśmy zaproszenie na koronację obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Ksiądz Kustosza Jerzy Karbownik, zaprasza do sąsiedniego Skarżyska-Kam. w dniu 2 lipca 2005.
Informujemy także o III Powiatowym Konkursie Ortograficznym, zoorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Szydłowca. Nad konkursem "Dom na Skale" dzięki uprzejmości dyrektor poradni, pani Bożenny Kosieniewicz sprawował patronat medialny. Oprócz wymienionych, jest jeszcze bardzo wiele innych ciekawych artykułów i szereg zdjęć.
Życzymy miłej lektury! W internetowym dziale galeria prezentujemy zdjęcia z ostatnich wydarzeń! msk
Kochani Bracia i Siostry związani sercem i modlitwą z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
w Skarżysku-Kamiennej
Dnia 2 lutego 2004 roku otrzymaliśmy pozwolenie Ojca Świętego na koronację Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Ksiądz Biskup Ordynariusz Zygmunt Zimowski w czasie Mszy Świętej podał datę 2 lipca 2005 r. jako dzień, który przejdzie do historii. Dla nas mieszkańców parafii, miasta, naszej Małej Ojczyzny będzie dniem wielkich przeżyć i radości, gdyż nastąpi założenie koron papieskich na skronie Maryi. A także będzie to radość Wasza Kochani, którzy jesteście Czcicielami Matki Miłosierdzia. Wielu z Was tutaj nigdy nie było. Ufam jednak, że dzień koronacji będzie dniem wspólnego spotkania oraz modlitwy dziękczynno-błagalnej.
W tym roku mija 16 lat od powstania Sanktuarium w Skarżysku - Kamiennej. Wybudowaliśmy je, rozsławiliśmy, a także staramy się naśladować Matkę Miłosierdzia w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym. Działalność charytatywna obejmuje wydawanie posiłków, noclegi dla bezdomnych, możliwość otrzymania ubrania, pomoc dzieciom przy odrabianiu lekcji, jak również stosowanie zajęć socjoterapeutycznych dla osób niepełnosprawnych.
W okresie przygotowań do koronacji hasłem są słowa "Maryjo, Matko Miłosierdzia przyjmij koronę naszej modlitwy, posłuszeństwa i czynów miłosierdzia".
Od 2 lutego 2004 roku do 12 czerwca 2005 roku w parafii trwa nawiedzenie rodzin przez kopię Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.
Korona włożona na skronie Matki Bożej będzie tym piękniejsza i bogatsza, im głębsze będzie nasze życie duchowe i im więcej będzie podjętych zobowiązań i wykonanych czynów miłosierdzia przyniesionych jako postanowienia po peregrynacyjne.
Dnia 8 wrzeżnia w czasie prywatnej audiencji w Watykanie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił korony i pobłogosławił czas przygotowań do koronacji.
Na dziewięć miesięcy przed uroczystością trwała Nowenna, której przewodniczyli Księża Biskupi Metropolii Częstochowskiej. Nabożeństwa te odprawiane były w drugą sobotę każdego miesiąca, od października 2004 do czerwca 2005. Hasło Nowenny brzmiało: "Miłosierdzie Boga i nasze".
W ramach przygotowań do Koronacji od 19 do 20 listopada 2004 roku w Ostrej Bramie w Skarżysku-Kamiennej odbyło się Sympozjum na temat: "Sanktuarium Ostrobramskie[HTML_REMOVED]-[HTML_REMOVED]szkołą miłosierdzia". Podczas jego trwania pogłębialiśmy prawdę o miłosierdziu Bożym oraz szukaliśmy sposobów okazywania miłosierdzia w dzisiejszym świecie.
Kochani Czciciele Matki Miłosierdzia i Przyjaciele Sanktuarium gorąco zapraszam Was na uroczystość koronacji 2 lipca 2005 r.
Tak sobie rozplanujcie czas, abyśmy mogli przeżyć wspólnie w radości ten dzień przeznaczony na modlitwę dziękczynną.
Rozsławiajmy wszyscy Matkę Miłosierdzia i nasladujmy Ją, by nasze serca i ręce były zwrócone w kierunku drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy.
Mówcie innym o koronacji w Skarżyskiej Ostrej Bramie i zapraszajcie, aby krąg Pomocników Maryi[HTML_REMOVED]-[HTML_REMOVED]Matki Miłosierdzia ciągle się powiększał.
Ks. Jerzy Karbownik
Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Sonata" im. Bogusława Łepeckiego, wystąpiła z koncertem symfonicznym dedykowanym w hołdzie Janowi Pawłowi II "Siedem ostatnich słów Chrystusa" oratorium Josepha Haydna. Dyrygował Stanisław Winiarczyk, a koncert poprowadził Jacek Łepecki, prezes Orkiestry. Patronował przedsięwzięciu ksiądz biskup Zygmunt Zimowski, którego list do uczestników i twórców, odczytała wicestarosta Anna Łękawska. Patronat honorowy objął również Piotr Fogler przewodniczący Sejmiku Samorządowego Mazowsza. Głęboki w wymowie koncert w wykonaniu znanej i utytułowanej orkiestry wysłuchała liczna publiczność zgromadzona w szydłowieckiej farze św. Zygmunta. Warszawska "Sonata" pielęgnuje muzykę klasyczną a w swoim przesłaniu nawiązuje do refleksji Norwida o sztuce, w której muzykę włączał on w zakres "najwyższego z rzemiosła" - apostolstwa, widząc w niej także "najniższą modlitwę anioła". Koncert był dużym przeżyciem artystycznym, za który dziękujemy organizatorom. msk
W ramach spotkań rycerskich na Zamek, przybyły znamienite drużyny rycerskie. Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej, Drużyna Piesza Grodu Świdnik, Kompania Wolontarska z Kielc i Klub Miłośników Broni Dawnej "Gryf" z Chlewisk. W sobotę Zamek żył walkami rycerskimi i tańcem średniowiecznym. Szydłowiecki Zamek co warto przypomnieć, w średniowieczu miał zadanie strategiczne i strzegł traktu handlowego z Krakowa na Mazowsze. Wchodził w sieć umocnień mających bronić ziem Rzeczpospolitej. Załogę Zamku stanowili rycerze; spotkania rycerskie zorganizowane przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, są więc nawiązaniem do tych tradycji i żywą lekcją historii.
W niedziele w godzinach od 13 do 14.30 odbędą się finały mistrzowskich walk pieszych i najlepszych tańców. Szkoda, że w programie brak mszy rycerskiej. msk
W liturgii Kościoła obchodzona jest Uroczystość NSJ. W naszym dekanacie Szydłowieckim w parafii Nadolna wierni przeżywają swój Odpust. Parafia ta nosi, bowiem tytuł NSJ. Proboszczem jest tam obecnie dobrze nam znany ks. Marian Dybalski, wieloletni wikariusz w Szydłowcu. Z pełnym zaangażowaniem, przy zrozumieniu i pomocy parafian, kultywuje cześć NSJ, które dla nas wszystkich jest miłości pełne. Księdzu Marianowi i parafianom ta drogą życzymy wielu łask Bożych i radosnego świętowania.
AR, msk
Wieczorem rozpoczynają się trzydniowe spotkania rycerskie na Zamku Szydłowieckich i Radziwiłów. Więcej.., w dziale Ważne Informacje.
Dużą atrakcją niedzieli, był kolejny już przegląd Orkiestr Dętych odbywający się w Szydłowcu. Gościliśmy 220 uczestników, przybyły następujące zespoły: orkiestra OSP z Mszczonowa pod batutą Jacka Zielonki, orkiestra OSP z Kozienic, którą prowadzi Zygmunt Juśkiewicz, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwolenia z kapelmistrzem Piotrem Bąbolewskim, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna z prowadzącym ją kapelmistrzem Kazimierzem Podrazą, oraz nasza Miejska Orkiestra Dęta, którą od lat kieruje Henryk Kapturski.
Pomimo upału bardzo wiele osób zdecydowało się zobaczyć występy i posłuchać ciekawych koncertów. Orkiestry otrzymały na zkończenie przeglądu puchary okolicznościowe; szydłowiecka orkiestra z okazji zbliżającej się 95 rocznicy założenia otrzymała nagrodę specjalną.
msk
wkrótce w dziale galeria zdjęcia z przeglądu
Beatyfikacja założyciela zgromadzenia zakonnego św. Michała Archanioła, ks. Bronisława Markiewicza oraz pierwszego polskiego męczennika komunizmu ks. Władysława Findysza odbędzie się 19 czerwca w Warszawie, w czasie III Krajowego Kongresu Eucharstycznego - Informacje te jeszcze nieoficjalne, pochodzą ze źródeł watykańskich. Organizatorzy Kongresu lada dzień spodziewają oficjalnego potwierdzenia informacji o beatyfikacji obu Polaków w Warszawie. Pączątkowo uroczystości beatyfikacyjne planowane były w Rzymie, w związku z chorobą i śmiercią Jana Pawła II, zostały odwołane. Papież Benedykt XVI odstąpił od praktyki swego poprzednika Ojca Świętego Jana Pawła II, który osobiście uczestnicztył w mszach świętych beatyfikacyjnych. wg KAI msk
W roku 1986 zapadła decyzja o budowie w Skarżysku-Kamiennej świątyni w nowopowstałej parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej. Już na samym początku budowy, gdy jeszcze sporządzane były plany kościoła, pomyślano o przygotowaniu KAMIENIA WĘGIELNEGO. Było wielkim szczęściem parafian i wiernych całej Diecezji Radomskiej, że kamień węgielny pod budowę Świątyni Ostrobramskiej poświęcił Jan Paweł II podczas Mszy św. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Został on wmurowany w ścianę kościoła w dniu 14 lipca 1991 r. przez Nuncjusza Apostolskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka.
dotyczący rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II
W sobotę, 2 kwietnia 2005, kiedy weszliśmy już w Dzień Pański oktawy Wielkanocy i Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Pan powołał do siebie z Pałacu Apostolskiego na Watykanie Ojca Świętego Jana Pawła II.
Sługa Boży, mąż intensywnego życia modlitwą, niezmordowany Pasterz Kościoła powszechnego i odważny świadek Chrystusowej Ewangelii, zdając się całkowicie na wolę Boga oraz Maryję Dziewicę, potwierdził w swym rozległym i szerokim nauczaniu centralne miejsce tajemnicy eucharystycznej w życiu Kościoła, wskazując każdemu ochrzczonemu jako główne zadanie dążenie do świętości określonej jako "wysokiej miary życie chrześcijańskie".
Ponieważ w sposób zadziwiający w momencie śmierci wybuchła sława jego świętości, którą cieszył się już za życia, jak również formalnie zgłoszono prośbę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego, informując o tym wspólnotę kościelną, wzywamy wszystkich i każdego wiernego z osobna do przekazania nam bezpośrednio bądź dostarczenia Trybunałowi Diecezjalnemu Wikariatu Rzymu (Piazza San Giovanni in Laterano, 6 - 00184 Roma) wszystkich wiadomości, z których można by wnioskować o elementach sprzyjających bądź przeciwnych opinii świętości wspomnianego Sługi Bożego.
Ponieważ należy również, zgodnie z rozporządzeniami prawa, zgromadzić wszystkie przypisywane mu pisma, zarządzamy niniejszym edyktem, aby ci, którzy byliby w ich posiadaniu, bezzwłocznie przekazali temuż Trybunałowi wszelkie pismo, którego autorem jest Sługa Boży, o ile nie zostało jeszcze przekazane postulacji sprawy.
Przypominamy, że pod terminem "pisma" rozumie się nie tylko dzieła wydane drukiem, które zresztą zostały już zgromadzone, ale też rękopisy, diariusze, listy oraz wszelkie inne pismo prywatne Sługi Bożego. Ci, którzy chcieliby zachować sobie oryginały, mogą przedstawić ich kopie z poświadczoną autentycznością.
Ustanawiamy w końcu, że niniejszy edykt pozostanie wywieszony przez dwa miesiące na bramach Wikariatu Rzymu, jak również Kurii Krakowskiej, oraz że zostanie ogłoszony w piśmie "Rivista diocesana", jak też w dziennikach "L'Osservatore Romano" i "Avvenire".