Dzisiaj w nocy przywrócone zostały kontrole polskich granicach, bedących granicami wewnętrznymi Strefy Schengen. Powołano w związku z tym 260 mobilnych punktów kontroli. Od 4 lipca tymczasowa kontrola na granicach prowadzona jest w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i Szczytem NATO. W Polsce granice wewnętrzne strefy Schengen to granica z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz granice w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen.
Kontrola będzie trwała do 2 sierpnia 2016 r. Również od 4 lipca zawieszony został mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą i Rosją. Względy są identyczne. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.
Granice naszego kraju są strzeżone w sposób profesjonalny przez Straż Graniczną. Tymczasowe kontrole są działaniem standardowym, nie będzie problemu z przekraczaniem granicy - podkreślił szef MSWiA. Minister zapewnił, ze kontrole odbywają się w sposób bardzo sprawny, w ciągu kilku sekund oficer Straży Granicznej może sprawdzić personalia kierowcy.
Koncerty na wyspie zamkowej, widowisko plenerowe, pokaz sztucznych ogni i świętojańska zabawa taneczna na dziedzińcu zamkowym. Szydłowieckie WIANKI’ 2016 zbliżają się wielkimi krokami.
Do wspólnej świętojańskiej zabawy zaprasza Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek, już w piątek 24 czerwca . Impreza rozpocznie się o godz. 20.30 koncertem Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego. Około godz. 21.00 na zamkowych krużgankach wystąpi zespół KARCZMARZE z Rzeszowa. Ta folkowa formacja wykonuje szeroko pojętą muzykę pogranicza. W ich repertuarze znajdują się melodie polskie, ukraińskie, słowackie, węgierskie, bałkańskie oraz żydowskie. Karczmarze dali ponad 300 koncertów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, m.in. koncertowali wielokrotnie w Niemczech, we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, na Ukrainie i na Węgrzech.
Naturalna muzyka, płynąca z żywych, posiadających duszę instrumentów, pozwoliła być laureatem wielu festiwali i przeglądów, m.in.: dwukrotnie zdobyli I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu.
Tuż po koncercie KARCZMARZY na zamkowej wyspie zapłoną ogniska i rozpocznie się barwne widowisko plenerowe zatytułowane „TEJ NOCY TYLKO GŁUPCY ŚPIĄ” przygotowane przez Teatr Poezji i Muzyki U RADZIWIŁŁA, pod czujnym okiem Sławy Lorenc Hanusz. W blasku ognia, kolorowych świateł, młodzi aktorzy postarają wprowadzić wszystkich w magiczny klimat nocy sobótkowej . Nie zabraknie też puszczanych na fosę kolorowych wianków. Część obrzędowa na wyspie zamkowej zakończy się pokazem sztucznych ogni. O
W tym roku do tronu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezjalnej pielgrzymce, maszerowało 6 tys. 700 osób. Pielgrzymów pod szczytem jasnogórskim witał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który pochodzi z Szydłowca.
Arcybiskup Depo mówił do pielgrzymów, "Musicie być mocni, dlatego nie lękajcie się, bo Bóg jest z nami. Dał nam Maryję na drogi codziennego życia. Nie wstydźcie się Ewangelii, bo Chrystus jest naszą mocą i mądrością. Dzisiaj spotykam się z tymi, których Bóg postawił na mojej drodze kapłańskie." Zapewnił także o swojej modlitwie za wszystkich pielgrzymów z diecezji radomskiej.
Rankiem 13 sierpnia w Mstowie, na błoniach połączyły się wszystkie kolumny 36 radomskiej pielgrzymki: dwie z Radomia i po jednej z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Tam Mszy świętej przewodniczył biskup Henryk Tomasik, który mówił, że dzisiaj w życiu publicznym toczy się batalia o sumienie, a ludzie, którzy nie wstydzą się Chrystusa, płacą za to wysoką cenę. Powiedział także, że przed nami bardzo ważne zadanie, czyli kształtowanie naszych sumień tak, by stać na straży Bożego porządku moralnego. - Nie wstydzę się Ewangelii to znaczy, że jasno wypowiadam się na ten temat i pamiętam o prymacie prawa Bożego nad ludzkim w każdej sytuacji. To zobowiązuje nas wierzących do kształtowania naszego sumienia, bo sumienie to system alarmowy, który ostrzega, sumienie to taki GPS, który pokazuje wykorzystanie naszej wolności – mówił biskup radomski.
Pątnikom towarzyszyło 114 księży, którzy pomagali przeżyć rekolekcje w drodze. Pątników wspierali również pielgrzymi duchowi.
Pierwsze grupy radomskiej kolumny pojawiły się na Alejach Najświętszej Maryi Panny, około 15.15.
Wśród nich blisko 200 osobowa grupa nr 24, w której zgromadzeni byli pątnicy z dekanatu szydłowieckiego. Przewodniczył jej ks. Andrzej Kania. Na Jasną Górę 13 sierpnia dotarli z Szydłowca pielgrzymi rowerowi, oraz blisko 100 innych osób, które chciały razem z pielgrzymami pieszymi pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej.
Dziś 22 kwietnia przypada 150 rocznica zwycięskiej bitwy powstańców styczniowych dowodzonych przez pułkownika Dionizego Czachowskiego z wojskami rosyjskimi, dowodzonymi przez majora Dońca-Chmielnickiego. Wydarzenie rozegrało się nieopodal osady Stefanków, położonej w pobliżu Chlewisk, w obecnym powiecie szydłowieckim.
Oddział rosyjski liczył według różnych źródeł od 220 do 500 piechurów plus oddział Kozakóww sile . Powstańców było łącznie z oficerami 438, w tym 46 kawalerzystów.
W bitwie według źródeł polskich zginęło sześciu powstańców, w tym kochany przez swoich powstańczych żołnierzy dzielny i waleczny kpt. Stanisław Dobrogojski. Rany odnieśli major Andrzej Łopacki, kapitan kosynierów Olszewski, dowódca II kompanii strzelców kapitan Stanisław Tabaczyński, oraz czterech szeregowych.
Straty rosyjskie według źródeł polskich wynosiły 60 poległych. Strona rosyjska twierdziła, że zginęło ich tylko 14.
W ręce polskie dostało się 8 (inne źródła podają 11) jeńców, u których znaleziono 11 tysięcy złotych polskich. Zdobyto trzy fury z żywnością, jeden furgon amunicji, 65 karabinów i 80 ładownic.
Bitwa pod Stefankowem , była dużym sukcesem oddziału Czachowskiego. Udało się rozbić duży oddział regularny armii carskiej, zadawszy mu dotkliwe straty.