Dowiedzieli się na czym polega praca ślusarza, spawacza, stolarza, montera, mechanika samochodowego, piekarza. To wszystko podczas odwiedzin szydłowieckich zakładów pracy w ramach Szkolnego Ośrodka Karier działającego przy Publicznym Gimnazjum im Jana Pawła II w Chlewiskach.
– Jednym z zakładów pracy, które odwiedziliśmy 18 listopada był szydłowiecki Comes. Już na wstępie zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez kierownictwo i pracowników zakładu – mówi Kinga Szymkiewicz jedna z opiekunek 40-osobowej grupy wycieczkowiczów.
– Podczas pobytu w zakładzie nasi uczniowie zapoznali się z charakterystyką stanowisk pracy poznając przy tym etapy powstawania urządzeń na place zabaw. Młodzież ponadto dowiedziała się na czym polega praca ślusarza, spawacza, stolarza, montera i innych osób zatrudnionych w zakładzie. Z wielka ciekawością obserwowała możliwości nowoczesnego sprzętu, a pracownicy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania uczniów – informuje K. Szymkiewicz.
Do groźnego w skutkach wypadku doszło dziś w Szydłowcu na skrzyżowaniu ulic Kolejowa – Kościuszki o godz. 9.00. Jakby tego było mało, przed godz.11.00 szydłowiecka policja otrzymała informacje o podłożonej bombie w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza. Wszystkie służby przez dzisiejsze zdarzenia były postawione w stan podwyższonej gotowości.
Ten tragiczny dzień rozpoczął się od groźnego zderzenia osobowego opla wyjeżdżającego z ul. Kolejowej z fordem transitem przewożącym młodzież szkolną, jadącym ul. Kościuszki w kierunku Radomia. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez kierowcę opla. W wyniku wypadku poszkodowanych zostało 8 osób. Na miejscu pojawiła się straż pożarna, pogotowie, policja, straż miejska. Przez ok. 2 godziny kierowcy zmuszeni byli omijać skrzyżowanie objazdami wyznaczonymi przez policję.
Kilkadziesiąt minut po zakończonej przez służby akcji na skrzyżowaniu, policja i straż pożarna ponownie postawione zostały w stan wysokiej gotowości bowiem, tuż przed godz. 11-ta KPP otrzymała informację o podłożonej bombie w ZSO im. KOP. Na miejsce przybyła policja z psem tropiącym, oraz straż pożarna. Uczniów oraz personel szkoły ewakuowano z budynku. Po odnalezieniu niepozornie wyglądającej paczki stwierdzono, że jest to atrapa bomby. Policja ustala teraz kto może być sprawcą bezmyślnego aktu, narażającego na niebezpieczeństwo wiele osób.
Dzięki porozumieniu pomiędzy samorządem powiatowym a gminnym mieszkańcy Sadku mają nowy chodnik łączący Sadek Mały i Duży. 300 mb chodnika kosztowało blisko 45 tysięcy złotych, bez robocizny. Układanie kostki brukowej wykonali sposobem gospodarcvzym pracownicy interwencyjni z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego z Szydłowca.
Środki na nowy chodnikl w kwocie blisko 30 tysięcy przeznaczył samorząd powiatu szydłowieckiego. Wkład finansowy z budżetu w kwocie 15 tysięcy złotych wniósł także samorząd gminny.
Satyfakcji z przedsięwzięcia nie kryli samorządowcy miejscy i powiatowi, którzy spotkali się 4 listopada w Sadku, szczególnie że wykonanie zadania możliwe było dzięki wzajemnej współpracy miasta i powiatu, szczególnie Wydziału Gospodarki Komunalnej, którego naczelnikiem jest Kazimierz Piotrowski i Zarządu Dróg Powiatowych, którym kieruje dyrektor Marek Ruszczyk. Z chodnika jeszcze w trakcie ostatnich prac porządkowych skorzystali: burmistrz Andrzej Jarzyński i przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski oraz radny Tadeusz Rut.
Ciepła, Wałsnów i Orońsko – przy szkołach w tych miejscowościach nie tak dawno w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła” powstały ogólnodostępne place zabaw wyposażone w kolorowe i przyjazne dla najmłodszych urządzenia.
– To duży sukces naszej gminy, że przez ponad miesiąc udało się nam wybudować trzy obiekty dla dzieci – podkreśla Krystyna Wójcik kierownik Referatu Inwestycji, Budownictwa i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Orońsko. - Place zabaw są obiektami ogólnodostępnymi, urządzenia zainstalowane na nich wraz nawierzchnia są kolorowe i z pewnością przypadną najmłodszym do gustu ale i spełnią ich potrzeby ruchowe. Formalny odbiór placów przewidujemy na początku listopada i jeśli pogoda będzie łaskawa, dzieci jeszcze tego roku zdąża nacieszyć się zabawą – informuje.
– Przede wszystkim chcę podkreślić, że w chwili montażu zabawek na placach, dzieci bardzo mocno interesowały się tym co działo się na budowie, oczywiście w bezpiecznej od niej odległości – zaznacza. – Sądząc zatem już po samych reakcjach najmłodszych, inwestycję tę można uznać za trafioną a przede wszystkim potrzebną w naszej gminie – powiedziała na zakończenie K. Wójcik.
Dbać o dobre imię klasy i szkoły. Uczyć się jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy dorosnę. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom - tak przeszło pięćdziesięcioro dzieci z klas pierwszych ślubowało na sztandar szkoły dziś w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu
Uroczystość odbyła się o godz. 10-ej. W tym ważnym dla pierwszoklasistów momencie towarzyszyli im również rodzice, dla których po raz pierwszy lub wtóry rozpoczął się czas niepokoju o swoje pociechy, idące ścieżkami edukacji.
Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i złożeniu ślubowania, symbolicznym ołówkiem pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia przez dyrektor szkoły Ewę Świercz. Po pasowaniu zaś najmłodsi dokonali wpisu w księgę pamiątkową oraz otrzymali legitymacje szkolne stając się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół im. Jana Pawła w Szydłowcu.
W miniony piątek w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu działalność swą rozpoczęło niepłatne Publiczne Liceum Uzupełniające na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
– Zajęcia w Liceum Uzupełniającym na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej będą odbywać się w cyklu zaocznym. Średnio dwa razy w miesiącu w piątki i soboty – informuje Karol Kopycki dyrektor ZSO w Szydłowcu. - Obecnie mamy 20 słuchaczy chcących pobierać naukę w nowo utworzonej szkole i jest to optymalna liczba osób, aby rozpocząć zajęcia – dodaje.
Aby zostać przyjętym na nowo powstały profil kształcenia należy posiadać świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, wypełnić kwestionariusz osobowy oraz dostarczyć zdjęcie potrzebne do indeksu do sekretariatu szkoły przy ul. Zamkowej 1.
Kampania wyborcza do Sejmu i Senatu zmierza ku końcowi. Jeszcze kilka godzin kandydaci będą mogli agitować. Przez całą sobotę a także do godziny co najmniej 21-ej w niedziele obowiązywać będzie cisza wyborcza. W tym czasie rozwieszanie plakatów, wręczanie ulotek, czy zachęcanie do głosowania na konkretną osobę będzie łamaniem prawa.
Nie jest nowością, że podczas krajowych kampanii utarło się stwierdzenie, iż dla „małych ojczyzn” najważniejsze są wybory samorządowe. To oczywista racja, ale wybory parlamentarne również mają dla tych „ojczyzn” istotne znaczenie. Wiedzą o tym politycy, którzy zabiegają o głosy wyborców podczas spotkań, przez rozdawanie ulotek, czy widniejące na ulicach plakaty.
Ta ostatnia forma agitacji jest nadal popularna także w naszym mieście. Mnogość kolorów, spojrzeń, haseł, tony papieru, metry brezentu. Czy opłaci się to wszystko, aby zasiąść w poselskiej ławie dla zabiegania o sprawy swoich wyborców? Wszystko rozstrzygnie się w niedziele. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiego fotoreportażu, aby jeszcze przed ogłoszeniem wyników zobaczyć, kto zabiega o nasze głosy.